Potwierdzono, że materia i antymateria to lustrzane odbicia
Naukowcy od dawna zastanawiają się, dlaczego wokół obserwujemy więcej materii niż antymaterii, skoro we Wszechświecie powinny być ich równe ilości? Na to pytanie postanowili odpowiedzieć uczeni z CERN.
W toku eksperymentów BASE i ALICE przeprowadzonych w Wielkim Zderzaczu Hadronów okazało się, że materia i antymateria są swoim idealnym lustrzanym odbiciem. Cząstka ma taką samą masę co antycząstka, ale przeciwny ładunek. Asymetria barionowa, czyli dysproporcje w dostrzegalnej materii i antymaterii, wynika z różnic w budowie cząstek oraz antycząstek.
- Pomiary wykonane przez ALICE i BASE zostały przeprowadzone w najwyższych i najniższych energiach dostępnych w CERN. To idealna ilustracja różnorodności wszechświata w warunkach laboratoryjnych - powiedział Rolf Heuer, dyrektor CERN.
Podczas eksperymentu BASE przez 35 dni wykonano ponad 13 tys. pomiarów. Badano protony oraz antyprotony, a ostatecznie okazało się, że cząstki te mają identyczne proporcje masy do ładunku. Podczas badań ALICE analizowano z kolei deuterony (jądra wodoru z neutronem) i antydeuterony, a także hel-3 z odpowiadającą mu antycząstką. Wynik był identyczny, co w przypadku poprzedniego eksperymentu.
To ważne odkrycia, które potwierdzają, że Model Standardowy jest prawidłowy i wcale nie trzeba go zmieniać.