Qualcomm opracowuje chip wzorowany na mózgu

Qualcomm – amerykańska firma informatyczna – pracuje nad procesorem wzorowanym na ludzkim mózgu. Wszystko po to, aby wyposażony w niego smartfon mogły się od nas uczyć.

Robot wykorzystujący układ NPU.   Fot. QUALCOMMVlog
Robot wykorzystujący układ NPU. Fot. QUALCOMMVlogmateriały prasowe

Firma Qualcomm jest największym producentem systemów SOC (o nazwie Snapdragon) dla urządzeń mobilnych - i tabletów. Okazuje się jednak, że jej zespoły odpowiedzialne za szeroko pojęte eksperymentowanie starają się pójść o krok dalej i opracować zupełnie nową architekturę komputerową - wzorowaną na mózgu i naśladującą zachodzące w nim procesy.

- Od kilku lat nasze zespoły badawczo-rozwojowe pracują nad nową architekturą komputerową, która zrywa z tradycyjną formą. Chcieliśmy stworzyć nowy procesor, który naśladowałby ludzki mózg i system nerwowy, więc wykorzystujące go urządzenia cechowałyby się funkcjami poznawczymi - to jest właśnie przetwarzanie określane przez nas mianem Qualcomm Zeroth  - powiedział Samir Kumar, dyrektor do spraw rozwoju w firmie Qualcomm.

Dzięki nim mogłyby powstać zupełnie nowe jednostki przetwarzania dla , systemów wizyjnych, implantów mózgowych czy smartfonów. Mogłyby one wychwytywać cenne informacje i analizować je szybciej niż kiedykolwiek wcześniej - czytamy na łamach serwisu PhysOrg. Producent określa je mianem neuronowych jednostek przetwarzania - NPU.

Smartfona wyposażonego w NPU można by dosłownie wytresować, aby zawsze postępował tak, jakbyśmy tego chcieli. Dlatego zamiast dokonywać zmian w ustawieniach, wystarczyłoby powiedzieć "nie rób tak" albo "niedobry telefon".

Taka "tresura" może wydać się śmieszna, ale firma Qualcomm zaprezentowała robota, który został nauczony pewnych zachowań właśnie w taki sposób. Chodziło o poruszanie się maszyny po podłodze składającej się z dwóch typów kafelków - białych i żółtych. W momencie kiedy robot zbliżał się do płytek białych - nagradzany był sformułowaniem "dobra robota". Po chwili takiego treningu zaczął samodzielnie szukać miejsc z białymi płytkami, a tym samym unikać żółtych - wszystko bez udziału kodu lub specjalnego algorytmu.

Firma Qualcomm zapowiada, że jest gotowa do produkcji pierwszych narzędzi. A już w przyszłym roku chce udostępnić je naukowcom.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas