Reklama

Rekin-goblin wystrzeliwuje swoje szczęki do przodu

W głębinach otaczających Japonię żyje dziwacznie wyglądający rekin-goblin - mitsukurina. Naukowcy zaobserwowali, że posiada on bardzo ciekawą umiejętność, która ułatwia mu życie na dużych głębokościach.

Mitsukurina, zwany także rekinem chochlikiem (Mitsukurina owstoni), żyje na dużych głębokościach, ale nie jest najlepszym pływakiem w świecie zwierząt. Cechą charakterystyczną tego gatunku jest nietypowy kształt głowy, z długim, przypominającym kielnię dziobem (rostrum). Ryba ta ma także jeszcze jedną niezwykłą umiejętność.

Biolodzy z Uniwersytetu w Hokkaido odkryli, że mitsukurina jest w stanie błyskawicznie wysunąć szczęki do przodu, dzięki czemu chwyta pokarm. Zespół uczonych kierowany przez prof. Kazuhiro Nakayę zauważył, że gdy szczęki rekina mogą zostać wystrzelone do przodu z prędkością do 3,1 m/s. Ich szczęki są w stanie poruszać się na odległość stanowiąca 8,6-9,4 proc. całkowitej długości ciała. To znacznie więcej niż inne gatunki rekinów.

Proces wysuwania szczęk nazywany przez biologów "slingshot feeding" jest postrzegany jako ewolucyjna adaptacja, która pojawiła się, gdy rekiny przeniosły się z życia w płytszych wodach.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rekiny | biologia | mitsukurina

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL