Rekordowe kwantowe splątanie atomów

​Naukowcom udało się osiągnąć stan splątania kwantowego w gorącym i chaotycznym układzie 15 bilionów atomów. To 100 razy więcej niż poprzedni rekord. Co można przynieść takie odkrycie?

Ilustracja chmury gazu ze splątanymi atomami
Ilustracja chmury gazu ze splątanymi atomamimateriały prasowe

Splątanie kwantowe jest unikalnym zjawiskiem kwantowym, które nie ma odpowiednika w fizyce klasycznej. Splątanie występuje, gdy mamy cząstki występujące w parach lub grupach, dzielących tę samą przestrzeń w sposób, który oznacza, że nie możemy ich rozróżnić i musimy je przyjąć jako pojedynczy stan kwantowy. Nawet jeżeli cząstki są daleko od siebie, trzeba je rozpatrywać jako całość, a nie osobne elementy. Co ciekawe, manipulacje przy jednej z cząstek wpływają na drugą. Nawet gdyby znajdowały się one na dwóch różnych krańcach Wszechświata.

Posiadanie nowego splątania kwantowego może być wykorzystane do wykrycia niezwykle słabych sygnałów magnetycznych w mózgu, poprawiając diagnostykę medyczną. Wyniki badań opublikowano w "Nature Communication".

Splątanie kwantowe jest stanem kruchym - bada się je w niskich temperaturach, bliskich zera absolutnego. Tym razem naukowcy skupili się na odparowanym rubidzie podgrzanym do temperatury 177oC. W takim stanie atomy nie były odizolowane, ale odbijały się od siebie. Mimo chaosu panującego w systemie, naukowcy znaleźli ogromną liczbę splątanych atomów. Prawie 1/3 atomów w gazie była splątana. To aż 15 bilionów atomów.

.
.123RF/PICSEL

Nie to jednak było najbardziej zaskakujące. Splątanie kwantowe zostało zerwane w ułamku sekundy, ale potem powstały nowe stany splątania.

- Jeżeli zatrzymamy pomiary, splątanie kantowe utrzyma się przez ok. 1 ms, co oznacza, że 1000 razy na sekundę zostaje splątana nowa partia 15 bilionów atomów. 1 milisekunda to bardzo długi czas dla atomów, wystarczająco długi, aby doszło do 50 przypadkowych kolizji - powiedział Jia Kong z ICFO w Barcelonie, główny autor badań.

Atomy mogą działać jak małe magnesy, a splątanie zwiększa ich zdolności "wyczuwania". Kwantowy system splątany może być wykorzystany do wykrywania słabych pól magnetycznych, takich jak te wytwarzane w mózgu. Może to być wykorzystane w przyszłych urządzeniach diagnostycznych o zwiększonej czułości czy operacjach neurochirurgicznych.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas