Robot - atleta. Potrafi przenieść ciężar 2000 razy większy od niego

Inżynierowie z Uniwersytetu Stanforda skonstruowali małe, lecz bardzo silne roboty, które są w stanie przenosić ciężkie przedmioty o masie wielokrotnie większej od nich samych. Urządzenia zostaną zaprezentowane w przyszłym miesiącu na Międzynarodowej Konferencji Robotyki i Automatyki w Waszyngtonie.

Roboty zaprezentowane na poniższym nagraniu posiadają umiejętność przenoszenia obiektów znacznie cięższych od nich bez względu na to, czy znajdują się na stole, czy poruszają się po pionowej ścianie. Urządzenia te, zamiast sztucznych mięśni, posiadają specjalne kończyny wzorowane na gekonach, które pozwalają im dosłownie przylepić się do powierzchni.
 
Naukowcy opracowali małego robota o masie 9 gramów, jednak dzięki ostrożnym ruchom, potrafi on wspinać się po ścianie i podnosić obiekt o masie ponad jednego kilograma. Inny, niezwykle mały robot o masie 20 miligramów, którego zbudowano pod mikroskopem, był w stanie podnieść mały spinacz o masie około 500 miligramów. 

Reklama

Jednak największy sukces osiągnięto w pracach nad urządzeniem o nazwie μTug. Choć waży zaledwie 12 gramów, obiekt jaki zdołał przenieść ważył aż 2 tysiące razy więcej od niego. To tak jakby człowiek ważący 100 kg podniósł 200 tysięcy kg.

Tylkonauka.pl
Dowiedz się więcej na temat: robot

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy