Robot uczy robota

Ludzkość obawia się sztucznej inteligencji, a mimo tego regularnie czynimy postępy w jej budowie. Teraz naukowcy stworzyli roboty, które potrafią uczyć się od siebie nawzajem.

Zespół naukowców Brown University i Cornell University jest coraz bliżej stworzenia w pełni autonomicznych robotów. Na tym drugim uniwersytecie jakiś czas temu uruchomiono projekt TellMeDave, który opiera się na zaangażowaniu ludzi do uczenia robotów nowych czynności. Te z kolei są przechowywane w centralnym banku RoboBrain, który jest dostępny dla innych maszyn.

Niedawno robot PR2 z Cornell University nauczył się od człowieka prostych czynności, takich jak zabieranie kubków ze stołu i stawianie ich na odwróconych do góry nogami miskach. Inna maszyna nazwana Baxter stacjonująca na Brown University wykorzystała wiedzę pozyskaną przez PR2 i złożoną w RoboBrain i nauczyła się tej samej czynności. Co ciekawe, roboty różniły się pod względem budowy i zastosowania.

Naukowcy przekonują, że jest to pierwszy znaczny krok w stronę stworzenia uniwersalnego systemu wymiany doświadczeń między robotami. Jest to niezwykle cenne, bo skraca czas potrzebny do programowania robota i uczy ich samodzielności.

- Chcemy doprowadzić do momentu, w którym roboty będą uczyły się i dzieliły wiedzę ze sobą. Różne roboty mogą swobodnie korzystać z informacji zgromadzonych w bazie RoboBrain - powiedział Ashutosh Saxena, jeden z twórców systemu TellMeDave i bazy RoboBrain.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: robot | Sztuczna inteligencja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy