Roboty zabiorą miejsca pracy 60 proc. Niemców

​Z przeprowadzonego badania wynika, że w nadchodzących dekadach niemal 60 proc. Niemców straci swoją pracę na rzecz maszyn i inteligentnych oprogramowań. Robotyzacja i automatyzacja zawodów będzie miała radykalny wpływ na niemieckie społeczeństwo.

Choć badanie brało pod uwagę kilka krajów europejskich, w tym Finlandię i Holandię, to w przypadku Niemiec wskaźnik ten okazał się najwyższy. Mówiąc dosłownie - spośród niemal 31 milionów pracowników, aż 18 milionów straci pracę na rzecz automatyzacji zawodów.

Zagrożeni mogą się czuć przede wszystkim pracownicy fizyczni, których z łatwością można zastąpić robotami przemysłowymi. Raport wskazuje jednoznacznie, że im mniejsze kwalifikacje posiada dana osoba, tym większa szansa jest na to, że padnie ona ofiarą robotyzacji, czyli po prostu straci swoją pracę.

Pracownicy administracyjni, np. sekretarki, mogą zostać w znacznej części zastąpione inteligentnymi algorytmami - badacze twierdzą, że dotyczy to aż 68% osób w tym sektorze. Podobnie będzie w przypadku mechaników, operatorów maszyn i techników-mechaników.

Zupełnie inaczej będzie w przypadku osób wyedukowanych. Przykładowo lekarze oraz osoby zajmujące się biznesem nie muszą się martwić postępującą robotyzacją. Oczywiście sytuacja na niemieckich rynkach pracy nie zmieni się z dnia na dzień, ale wszystko wskazuje na to, że człowiek będzie musiał w przyszłości raczej rezygnować z prac fizycznych i podnosić swoje kwalifikacje zawodowe na rzecz wyższych stanowisk, które wymagają wyobraźni i kreatywności.

Reklama
Tylkonauka.pl
Dowiedz się więcej na temat: Robot | Sztuczna inteligencja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy