Rośliny w elektronice?

German to pierwiastek, który jest powszechnie wykorzystywany w elektronice. Naukowcom udało się opracować technologię pozyskiwania go z roślin.

German jest pierwiastkiem powszechnie wykorzystywanym, choć trudno dostępnym. Większość jego przemysłowo wykorzystywanych złóż znajduje się na terenie Chin. Teraz badacze z Uniwersytetu Przemysłu Wydobywczego i Technologii we Freiburgu opracowali innowacyjną metodę pozyskiwania germanu z gleby, z wykorzystaniem roślin.

- Uprawiamy różne gatunki roślin energetycznych, takich jak słoneczniki, kukurydza czy mozga trzcinowa. Nie używamy ich do produkcji energii, a do pozyskiwania pierwiastków z gleby. Przechodzą one z roślin do podłoża, a my je ekstrahujemy - powiedział Hermann Heilmeier, jeden z członków zespołu badawczego.

Proces hodowli roślin energetycznych do pozyskiwania germanu jest bardzo opłacalny. Rośliny są bowiem fermentowane w celu uzyskania biogazu, co pokrywa większość kosztów.

- Gleba, którą dysponujemy jest bogata w rudy cynku. Po ich wydobyciu zostały duże hałdy, przez które przepływa woda i wypłukuje z nich german. Uprawiając tutaj rośliny i podlewając je regularnie, german gromadzi się w ich tkankach. Rośliny poddajemy procesowi fermentacji i dostajemy się do germanu. A rośliny i tak są przerabiane na biogaz. Dlatego cały proces jest opłacalny, pomimo niewielkich ilości germanu, które pozyskujemy - powiedział Martin Bertau z zespołu badawczego.

Póki co, proces pozyskiwania germanu roślin znajduje się w fazie eksperymentalnej i pozwala na uzyskanie kilku mg pierwiastka na litr. By proces był opłacalny w skali przemysłowej, trzeba uzyskać co najmniej 1 g z tej samej ilości materiału wyjściowego.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy