Rozpoczęcie budowy habitatu M.A.R.S.
W położonej 30 kilometrów na południe od Tarnowa miejscowości Turza (gmina Rzepiennik Strzyżewski) rozpoczęto budowę polskiego symulatora pozaziemskiego laboratorium powierzchniowego M.A.R.S.
Projekt M.A.R.S. jest pierwszym w Polsce symulatorem bazy, którą teoretycznie można zbudować na powierzchni innej planety, w szczególności na Księżycu lub Marsie. Zadaniem obiektów tego typu jest możliwość wypracowania rozwiązań i procedur, które znajdą zastosowanie w przypadku realizacji docelowych misji międzyplanetarnych. W szczególności poddając testom praktycznym zagadnienia ergonomii na ograniczonej przestrzeni, a także badając relacje pomiędzy członkami załogi i umożliwiając obiektywną ocenę ich stanu psychicznego.
20 czerwca rozpoczęto prace ziemne – tym samym zaczął się pierwszy etap realizacji projektu, a więc budowa centralnej kopuły oraz dwóch modułów podstawowych – wejściowego, wyposażonego w śluzę, oraz mieszkalnego. Budowa prawdopodobnie zostanie zakończona pod koniec lipca, ponieważ na drugą część sierpnia zaplanowano pierwszą, dwutygodniową, symulowaną misję księżycową, której zadaniem będzie nie tylko sprawdzenie koncepcji misji, ale również przetestowanie samego habitatu.
Docelowo M.A.R.S. zostanie rozbudowany o kolejne moduły odchodzące od centralnej kopuły i pozwoli studiować także zastosowanie nowatorskich rozwiązań opartych o teleobecność, łączących nowoczesną robotykę z telemedycyną, przydatnych w przypadku prowadzenia badań w środowiskach skrajnie niesprzyjających człowiekowi.
Projekt M.A.R.S. stał się sławny dzięki uzyskaniu dofinansowania w akcji crowfundingu za pośrednictwem serwisu polakpotrafi.pl.