Rysunek kota znaleziony na pustyni Nazca
Na pustyni Nazca odkryto nowy geoglif przedstawiający siedzącego kota.
Linie Nazca, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, składają się na liczne rysunki naziemne, znane jako geoglify. Zostały stworzone ok. 2000 lat temu, a naukowcy co jakiś czas odkrywają nowe.
Siedzący kot, podobnie jak inne rysunki zwierząt z Nazca, został stworzony poprzez robienie zagłębień w dnie pustyni, pozostawiając nagą ziemię. Kot pozostawał niezauważony aż do teraz. Niedawno opracowano plany nowej ścieżki prowadzącej do platformy obserwacyjnej, z której można zobaczyć geoglify.
Ministerstwo Kultury Peru przekazało, że rysunek był ledwo widoczny i miał zniknąć, gdyż znajduje się na dość stromym zboczu, które jest podatne na skutki naturalnej erozji.
Geoglif, który ma ok. 37 m długości, został oczyszczony i zakonserwowany. Można go oglądać, podobnie jak inne rysunki z Nazca.
Według Jony'ego Isli, głównego archeologa Peru zajmującego się geoglifami, kot pochodzi sprzed kultury Nazca, która stworzyła większość rysunków między 200 a 700 r. p.n.e. Kot prawdopodobnie pochodzi z późnej ery Paracas, czyli powstał między 500 r. p.n.e. a 200 r. n.e. Na tekstyliach pochodzących z ery Paracas widać ptaki, koty i ludzi, których można łatwo porównać z geoglifami.