Siemens poprawi bezpieczeństwo podczas wyścigów samochodowych
Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA) oraz spółki Siemens Mobility i Siemens PLM Software rozpoczęły projekt poprawy bezpieczeństwa widzów oraz kierowców wyścigów samochodowych na całym świecie. W ramach projektu testowane będą m.in. technologie ITS Siemensa pomagające w wykrywaniu osób znajdujących się w niebezpiecznych miejscach podczas trwania wyścigu, co pozwoli zapobiegać wypadkom. FIA będzie także wspierać Siemensa w projektowaniu aplikacji dla pojazdów autonomicznych operujących w sytuacjach rzeczywistych. Wyniki tego projektu będą miały bezpośredni wpływ na poprawę bezpieczeństwa pieszych w miastach.
W zeszłym roku, ponad 4 miliony widzów oglądało na żywo wyścigi samochodowe. Często trasy wyścigów są rozciągnięte na odcinkach powyżej 25 kilometrów, co stanowi poważne wyzwania dla organizatorów, zwłaszcza w obszarze monitoringu całej trasy na zróżnicowanym i trudnych terenach. Monitoring jest niezbędny nie tylko dla kierowców, ale także dla widzów, którzy mogą znajdować się w niebezpiecznych dla nich miejscach.
Sposobem na rozwiązanie tego problemu jest tworzenie zaawansowanych symulacji w 2D i 3D. W przygotowaniu symulacji będą pomagać zaawansowane zintegrowane czujniki i klasyfikacja obrazów, technologia pojazdów połączonych, a także inteligentna infrastruktura zbierająca dane o zagrożeniach i tworząca "sieć bezpieczeństwa" łącząca kierowcę, osoby nadzorujące monitoring, organizatorów i widzów wyścigów.
- FIA dąży do tego, aby połączyć wyścigi samochodowe z rozwiązaniami poprawiającymi mobilność miejską. Współpraca między naszymi firmami w obszarze badań i rozwoju nad najnowszymi technologiami stosowanymi w wyścigach samochodowych i transporcie publicznym w miastach, pozwoli poprawić bezpieczeństwo podczas takich imprez sportowych oraz znacznie wpłynąć na rozwój transportu publicznego w inteligentnych miastach - powiedział Jean Todt, szef FIA.
Doświadczenia ekspertów z FIA oraz Siemensa nabyte podczas testów prowadzonych podczas wyścigów przyspieszą już istniejące projekty mające na celu poprawę bezpieczeństwa na ulicach miast, w tym m.in. projekt autonomicznego ruchu na kampusie w Monachium rozwijany przez Siemens Mobility od 2018 r.