Spaun - najbardziej zaawansowana symulacja ludzkiego mózgu

Komputery potrafią wykonać dziś praktycznie każdą czynność, pod warunkiem, że zostaną zaprogramowane w odpowiedni sposób. Ale gdyby mogły myśleć jak ludzie, potrafiłyby się też same uczyć. Takie założenie legło u podstaw projektu Semantic Pointer Architecture Unified Network (Spaun).


Spaun opracowany został przez kognitywistów i programistów z kanadyjskiego University of Waterloo. Wyposażono go w kamerę cyfrową oraz ramię, dzięki któremu może pisać. Ale najważniejszym jego elementem jest program, który symuluje pracę 2,5 miliona neuronów, pogrupowanych w ośrodki. Dokładnie na wzór ludzkiego mózgu.

Naukowcy chwalą się, że Spaun jest "najbardziej zaawansowaną" symulacją ludzkiego mózgu jaką do tej pory stworzono. Pomimo tego, w porównaniu do prawdziwego mózgu, wypada raczej mizernie - potrafi rozpoznawać wzory i zapamiętywać (i mylić się przy tym) długie ciągi liczb. Jak na komputer jest to ogromne osiągnięcie.

Reklama

W przyszłości naukowcy chcieliby by Spaun uczył się ćwicząc daną umiejętność. Każdy może wypróbować swój symulator ludzkiego mózgu, ponieważ Spaun jest oprogramowaniem open-source.

Źródło informacji

Gizmodo
Dowiedz się więcej na temat: Mózg | Sztuczna inteligencja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy