Start Atlasa 5 ze szpiegowskim satelitą rządowym

W czwartek, 5 grudnia br. w późnych godzinach wieczornych lokalnego czasu (w Europie był to już piątek, 6 grudnia), rakieta Atlas 5 wystartowała z Bazy Sił Powietrznych Vandenberg. Kilka minut po odrzuceniu dolnego członu, poruszając się z prędkością ponaddźwiękową, dzięki silnikowi RD-180, rakieta weszła w obszar stratosfery. Po kilku godzinach natomiast podano informację o sukcesie misji. Start nastąpił o 08:13 CET.

Rakieta Atlas 5 prawdopodobnie wyniosła na orbitę satelitę szpiegowskiego
Rakieta Atlas 5 prawdopodobnie wyniosła na orbitę satelitę szpiegowskiego materiały prasowe

Rakieta wyniosła satelitę, należącego do Narodowego Biura Rozpoznania (ang. NRO). Władze nie podały jego przeznaczenia, zaznaczając jedynie, że ma on realizować cele bezpieczeństwa narodowego. W opinii niezależnych obserwatorów dołączy on do konstelacji satelitów szpiegowskich Biura, monitorujących posunięcia przeciwników. Przemawia za tym kilka przesłanek. Jedną z nich jest podobieństwo do lotu Atlasa 5 z września 2010 r. Obydwa loty przeprowadzono przy użyciu konfiguracji "501", a także umieszczono ładunek na wysokości ok. 1126 km, gdzie porusza się w kierunku wstecznym wobec obrotu Ziemi.

W 2010 r. również nie podawano szczegółów dotyczących satelity, jego orbity i przynależności do konstelacji, jednak grono hobbystów zdołało go namierzyć i wyznaczyć parametry jego orbity (m.in. inklinację). Analitycy doszli do wniosku, że wtedy wyniesiono pierwszego satelitę z konstelacji szpiegowskiej NRO. Kolejnym był satelita wyniesiony przez rakietę Delta 4 w kwietniu 2012 r.

Z informacji, które dotarły do wiadomości publicznej dzięki słynnej aferze E. Snowdena, wynika, że system satelitów radarowych miał otrzymać kryptonim "Topaz", zastępując wcześniejszą konstelację "Onyx". Topaz miał się składać z 5 satelitów, umieszczanych systematycznie przez NRO na orbicie.

Czy czwartkowa misja była elementem projektu Topaz? Część obserwatorów jest o tym całkowicie przekonana i broni swojej opinii. Tymczasem, poza sferą spekulacji, głównym pasażerem Atlasa 5 było 12 CubeSatów, zaprojektowanych przez NASA oraz studentów. Są to następujące urządzenia:

- AeroCube 5 - misja dla Aerospace Corp., przeznaczona do śledzenia dwóch CubeSatów, nagrywania danych dotyczących środowiska, w tym ciśnienia, temperatury, wibracji, a także zademonstrowania techniki deorbitacji.

- Alice - satelita opracowany przez Instytut Technologiczny Sił Powietrznych, przeznaczony do testowania nanorurek węglowych, jako energooszczędnego napędu satelitarnego.

- Cztery satelity dla Army Space and Missile Defense Command: SNaP, TacSat 6iI dwa satelity SMDC-ONE - przeznaczone do testowania technologii komunikacyjnych nanosatelitów.

- Cunysat 1 - satelita edukacyjny dla uczniów, opracowany przez Medgar Evans College, przy Uniwersytecie w Nowym Jorku, przeznaczony do obserwacji jonosfery ziemskiej.

- IPEX Intelligent Payload Experiment - przygotowany przez Jet Propulsion Laboratory (NASA) eksperyment, wyposażony w kilka kamer o niskiej rozdzielczości, weryfikujący technologie stosowane w przyszłych misjach NASA przeznaczonych do obserwacji Ziemi.

- MCubed 2, opracowany przez Uniwersytet w Michigan, testujący technologie do przyszłych misji teledetekcyjnych.

- FIREBIRD 1A i 1B, skonstruowane przez Space and Science Engineering Laboratory, przeznaczone do badania pasów Van Allena, sfinansowane przez Narodową Fundację ds. Nauki.

Kosmonauta
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas