Start misji Sojuz TMA-07M

19 grudnia o godzinie 13:12 CET z kosmodromu Bajkonur wystartowała rakieta nośna Sojuz-FG. Rakieta wyniosła na orbitę statek kosmiczny Sojuz TMA-07M z trzema kosmonautami na pokładzie. Za dwa dni przycumują oni do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Dowódcą Sojuza jest rosyjski kosmonauta Roman Romanienko. Jest to jego drugi lot kosmiczny. Przedtem spędził 187 dni na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) jako członek załogi 20/21. Od końca marca 2013 na stacji dowodzenie jako pierwszy Kanadyjczyk przejmie Chris Hadfield. Wcześniej brał udział w dwóch misjach wahadłowców do stacji Mir i ISS: STS-74 Atlantis oraz STS-100 Endeavour. Trzecią osobą na pokładzie Sojuza jest Thomas Marshburn. Amerykanin poleciał w ramach piętnastodniowej misji STS-127 wahadłowca Endeavour do ISS. Nowa załoga spędzi na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej około 145 dni. Powrót zaplanowany jest na czternastego maja przyszłego roku.

Reklama

Start nastąpił o godzinie 13:12 CET. Wznoszenie rakiety przebiegało planowo. Dziewięć minut później Sojuz był już na wstępnej orbicie. Przez następne kilkadziesiąt godzin będzie "doganiać" ISS, by wreszcie 21 grudnia, około godziny 15:12 CET zacumować do Stacji. Cumowanie nastąpi do rosyjskiego modułu Rasswiet.

Źródło informacji

Kosmonauta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy