Stopiony pył księżycowy budulcem... bazy księżycowej?
Mimo iż tak naprawdę nie wiadomo kiedy człowiek wróci na Księżyc, priorytetem dla wielu firm stało się stworzenie projektu bazy księżycowej. Pomysł na wykorzystanie technologii druku 3D nie jest jednak najbardziej niezwykłym projektem. Jeszcze ciekawsze podejście prezentuje agencja Architectura Et Cetera (A-ETC), która zasugerowała, że ich autorski kompleks SinterHab będzie zbudowany ze stopionego pyłu księżycowego.
Tomas Rousek, Katarina Eriksson i Ondrej Doule to projektanci, którzy współpracują z oddziałem NASA Jet Propulsion Laboratory, w celu budowy księżycowej bazy w kraterze Shackleton w okolicach bieguna południowego. Najważniejsza cechą SinterHab mają być materiały użyte do budowy tej bazy. Urządzenie zwane Microwave Sinterator Freeform Additive Construction System (MS-FACS) ma wykorzystywać niewielki rozmiar i unikalne właściwości pyłu księżycowego (regolitu). Przeprowadzone testy wykazały, że wykorzystując promieniowanie mikrofalowe możliwe jest podgrzanie regolitu i jego stopienie w celu uformowania substancji o fakturze podobnej do ceramiki.
Cała baza księżycowa miałaby zostać stworzona na powierzchni naszego naturalnego satelity z naturalnie występujących tam substancji. W odróżnieniu od bazy drukowanej 3D, SinterHab wymaga obecności fundamentów w księżycowej glebie. Za stworzenie takowych miałaby odpowiadać specjalna instalacja wysłana odpowiednio wcześniej na Srebrny Glob.
Architekci A-ETC przekonują, że pojedynczy zaprojektowany przez nich budynek w kształcie membrany jest w stanie pomieścić od 7 do 8 ludzi oraz laboratoria badawcze. Wewnątrz ma być wystarczająco dużo miejsca nie tylko do komfortowego przeprowadzania eksperymentów naukowych, ale i relaksu. Wewnątrz SinterHab mają znajdować się także pielęgnowane przez astronautów ogrody.
NASA optymistycznie patrzy na perspektywę budowy księżycowej bazy z substancji powszechnie występujących na powierzchni naszego naturalnego satelity. Wiele wskazuje na to, że człowiek jeszcze odciśnie swój ślad na Srebrnym Globie.