Reklama

Stworzono mikroroboty do oczyszczania wody

​Dostęp do wody pitnej jest jednym z podstawowych praw człowieka, ale w wielu miejscach na świecie jest z tym problem. Naukowcy opracowali nowe narzędzie, które pomoże usunąć niebezpieczne bakterie z wody, czyniąc ją zdatną do spożycia.

Metoda opublikowana w "ACS Applied Materials & Interfaces" wykorzystuje specjalnie opracowanego mikrobota, który może poruszać się i zabijać bakterie chorobotwórcze, takie jak E.coli. Mikroboty są sferyczne, w połowie pokryte magnezem, a w połowie złotem, żelazem i nanocząstkami srebra. Ze względu na swoją specyficzną, dwoistą naturę, mikroboty nazwano Janus (od rzymskiego boga o dwóch twarzach).

Kiedy mikroboty zostaną upuszczone do wody, magnez reaguje z cieczą, tworząc pęcherzyki wodoru i popychając urządzenie naprzód. Podczas tego ruchu, bakterie przyklejają się do złota i są szybko wchłaniane przez nanocząstki srebra. Dzięki kształtowi sfery, Janus ma kontakt z jak największą ilością bakterii.

Janus był testowany w warunkach laboratoryjnych. Magnez zawarty w mikrobocie wystarcza na 15-20 minut jego napędzania. Mikroboty są w stanie zabić ponad 80 proc. bakterii znajdujących się w wodzie. Janus jest znacznie skuteczniejszy od innych technologii do oczyszczania wody wykorzystujących nanocząstki srebra.

Mikroboty takie jak Janus mogą być idealne w miejscach, gdzie jest trudny dostęp do wody pitnej lub tam, gdzie inne metody sterylizacji oznaczają utratę zbyt dużych ilości cennego płynu.

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama