​Stworzono osy z czerwonymi oczami

Amerykańscy naukowcy stworzyli genetycznie zmodyfikowane osy z czerwonymi oczami. Udało się tego dokonać dzięki technice edycji genomu CRISPR.

Badania miały na celu wykazanie, że technika edycji genów CRISPR może być wykorzystana nawet na małych organizmach. Eksperyment został przeprowadzony przez zespół uczonych z Uniwersytetu Kalifornijskiego pod kierownictwem prof. Omara Akbariego. Jego celem jest lepsze poznanie genetyki owadów do poszukiwania nowych sposobów ochrony roślin oraz powstrzymania rozprzestrzeniania się chorób takich jak malaria.

Podczas eksperymentu naukowcy musieli dokonać ręcznej edycji setek jaj, co było niezwykle trudne, bo jaja os są cztery razy mniejsze od ziarna ryżu i znajdują się w nieco większym woreczku.

- Zazwyczaj wyciągasz małe jajo z większego woreczka, wstrzykujesz do niego odpowiednie składniki, aby zmutować DNA, a następnie wprowadzasz je do większego jaja, by normalnie się rozwijało. Do tego celu trzeba użyć bardzo drobnej igły i mikroskopu w celu ręcznego nastrzykania zarodków. W końcu udało nam się stworzyć odpowiedni protokół i pokazać, że technika ta działa - powiedział Akbari.

Kolor oczu został zmieniony z czarnego na czerwony, dzięki zastosowaniu techniki korygowania genu CRISPR. To tylko przykład tego, co można osiągnąć w przyszłości. Celem nadrzędnym uczonych jest opracowanie protokołu edycji genomu pozwalającego na stworzenie samców zdolnych do wydawania na świat tylko męskiego potomstwa.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: genetyka | osy | CRISPR/Cas9 | edycja genów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy