Reklama

Stworzono urządzenie, które ukryje obiekt przed sonarem

To brzmi jak historia z filmu o przygodach Jamesa Bonda, ale naukowcom udało się stworzyć akustyczną "pelerynę niewidzialności". Projekt, gdyby został wdrożony, byłby z pewnością wykorzystany przez marynarkę wojenną.

Innowacyjne urządzenie wytwarza fale dźwiękowe rozpraszające się wokół obiektu, dzięki czemu staje się ono niewidoczne dla sonaru. Aby osiągnąć ten cel, naukowcy wykorzystali "inteligentny" materiał o specjalnych właściwościach.

Kiedy statek wysyła sygnał do wykrycia obiektów znajdujących się w oceanie lub odwzorowuje dno morskie, sygnał odbija się w taki sposób, że sprawia jakby ukrytego obiektu w ogóle nie było. Oszukuje tym samym działanie sonaru.

Zasada działania sonaru jest podobna do radaru oraz systemów elektrooptycznych. Dźwięk może być generowany i transmitowany w wodzie, podobnie jak energia elektromagnetyczna w powietrzu. Podstawą detekcji jest przemieszczanie się fali między celem a odbiornikiem. Systemy sonarowe wykorzystują energię przenoszoną przez fale dźwiękowe, których przebieg jest uzależniony od środowiska.

Zespół uczonych z Uniwersytetu Stanowego Pennsylvania pod kierownictwem Amandy Hanford zaprojektowali piramidę o wysokości 90 cm z perforowanych płyt stalowych. Mają one być wykonane z inteligentnego metamateriału, który zmusza fale dźwiękowe do rozproszenia energii wokół obiektu.  

Struktura została umieszczona w zbiorniku, a badacze kierowali na nią fale dźwiękowe o częstotliwości 7000-12 000 Hz. Ustawiono kilka odbiorników, aby zarejestrować odbite fale. Co ciekawe, fale odbite od metamateriału znajdują się w tej samej fazie, co fale odbite z dna zbiornika. To sprawia, że obiekt jest niewidzialny.

- Te materiały brzmią jak całkowita abstrakcja, ale matematyka pokazuje nam, że takie właściwości są możliwe. Pracujemy nad tym, by stworzyć coś wyjątkowego z tych materiałów - powiedziała dr Hanford.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: niewidzialność | sonar

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy