Usain Bolt vs. skoczek trampolinowy

Pasjonaci z Minute Physics postanowili sprawdzić, jak najszybszy sprinter świata - Usain Bolt - sprawdzi się w starciu z... grawitacją.

Jamajski biegacz kolejny raz dowiódł swojej niesamowitej szybkości, pokonując na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie konkurentów na dystansach 100 i 200 metrów. Fizyków zainteresowało jednak, jak poradziłby sobie w rywalizacji ze skoczkiem trampolinowym. Do przeprowadzenia odpowiednich obliczeń przyjęto, że obaj zawodnicy mają do pokonania dystans 10 metrów.

Na początku przeanalizowano sytuację z kamieniem, upuszczonym swobodnie ze wspomnianej wysokości. W takim przypadku Jamajczyk przegrywa. Wiemy jednak, że skoczek startuje w charakterystyczny sposób, odbijając się od trampoliny. I właśnie dzięki temu sprinter może osiągnąć metę jako pierwszy. Ale różnica czasów pomiędzy nimi jest naprawdę niewielka - 1.74 do 1.78 sek.

Podobnego eksperymentu niestety nie można przeprowadzić na dystansie 100 metrów. Skoczek startujący z takiej wysokości, w chwili kontaktu z wodą poruszałby się z prędkością przeszło 160 km/h, nie dając tym samym żadnych szans Boltowi. Ten ostatni w trakcie stumetrowego sprintu osiąga prędkość 45 km/h.

Reklama

Poniższe wideo zawiera dokładny schemat przeprowadzonego w teorii eksperymentu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: skoczek | sprint | usain bolt
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy