Reklama

W Arktyce naukowcy zauważyli tajemnicze dziury w lodzie

Misja obserwacyjna NASA IceBridge, której celem jest dokumentowanie zmian zachodzących w Arktyce, trwa już ponad dziesięć lat. Dotychczas nigdy jednak nie zwrócono uwagi na dziwne okrągłe otwory w lodzie. Glacjolodzy nie wiedzą, co mogło wywołać taki efekt, ale proponują pewne wytłumaczenia.

O niezwykłych otworach w Arktyce poinformował John Sonntag, członek grupy badawczej. Ekspert, wykonując rutynowy oblot nad Morzem Beauforta, zobaczył dziwne formacje lodu i postanowił je sfotografować. Na razie, na podstawie zebranego materiału, nie da się wyjaśnić, co miało bezpośredni wpływ na ich uformowanie. Bez udania się specjalistów w to miejsce wszelkie wytłumaczenia pozostaną tylko przypuszczeniami.

Don Perovic, geofizyk z Dartmouth College, stwierdził, że kręgi mogły powstać na skutek ruchu lodu. Świadczyć o tym mogą pewne nieregularności budowy lejów na prawej stronie fotografii. Sam lód był prawdopodobnie dość świeży, więc łatwo ulegał wpływom zewnętrznym. Z kolei według badacza Nathana Kurtza, otwory pojawiły się na cienkiej warstwie lodu przy obecności pokrywy śnieżnej. Jednak nie jest jasne, jak poruszał się lód i jak ukształtowały się owalne kształty.

Reklama

Dziury znajdują się około 50 mil na północny zachód od delty kanadyjskiej rzeki Mackenzie. 

Zmianynaziemi.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje