W Norwegii powstał budynek o dodatnim bilansie energetycznym

Przyjazne środowisku budynki można budować od podstaw, ale można je również odnawiać. Położona niedaleko Oslo elektrownia Powerhouse Kjørbo to pierwszy w Norwegii i na świecie poddany renowacji obiekt, który produkuje więcej energii niż zużywa.

Powerhouse Kjørbo to konsorcjum powstałe z inicjatywy wielu różnych firm - studia architektonicznego Snøhetta, firmy budowlanej Skanska, dostawcy aluminium Hydro i zarządcy nieruchomości Entra Eiendom.

- O ile nam wiadomo, jest to pierwszy obiekt na świecie, który został przeobrażony w budynek o dodatnim bilansie energetycznym - powiedział Ståle Rød, szef konsorcjum Powerhouse Kjørbo.

Powerhouse Kjørbo spełnia standardy stawiane budynkom o dodatnim bilansie energetycznym. W fazie operacyjnej generuje on więcej czystej i odnawialnej energii niż to, co zostało wykorzystane do produkcji materiałów budowlanych i eksploatacji obiektu.

Powerhouse Kjørbo składa się tak naprawdę z dwóch budynków o powierzchni 2600 m2 każdy znajdujących się w mieście Bærum. Budynki przed renowacją zużywały rocznie 650 000 kWh. Po odnowieniu, zapotrzebowanie Powerhouse Kjørbo na energię spadło do 100 000 kWh rocznie.

W Powerhouse Kjørbo energia jest generowana przez panele słoneczne. Twórcy szacują, że pozwolą one na produkcję ponad 200 000 kWh energii rocznie. Cały jej nadmiar będzie przekazywany do lokalnej sieci energetycznej. 

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: budynek | energia | elektrownie | Norwegia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy