Wysokie temperatury powodem obrażeń u 9 mln osób na świecie

Prawie 9 mln ludzi na świecie zostaje rannych z powodu pożaru, upałów lub gorących substancji. Ponad 120 000 osób z tej grupy umrze w wyniku odniesionych obrażeń.

Incydenty związane z wysokimi temperaturami to problem na całym świecie
Incydenty związane z wysokimi temperaturami to problem na całym świecie123RF/PICSEL

Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego obliczyli, ile obrażeń powstaje w wyniku wypadków związanych z wysoką temperaturą, takich jak: pożary, wybuchy czy gorące substancje.

Osiem krajów - w tym Stany Zjednoczone - stanowiły połowę wszystkich zgonów wynikających z wysokich temperatur. Należy jednak pamiętać, że badanie nie obejmowało zgonów związanych z falami upałów, zmianami klimatu, samospaleniami lub przemocą interpersonalną (np. atak kwasu). Generalnie, główną przyczyną obrażeń na świecie są oparzenia obejmujące mniej niż 20 proc. ciała. Tylko niewielką część obrażeń przypisano oparzeniom, które obejmowały większe fragmenty ciała.

Kolejne kraje, w których odnotowano najwięcej obrażeń i zgonów od wysokich temperatur, to Indie, Chiny, Rosja, USA, Nigeria, Pakistan, Demokratyczna Republika Konga i Etiopia. Najwyższe ryzyko zgonu w wyniku zdarzenia związanego z wysoką temperaturą było na Seszelach (1 na 15 osób), a także w Laosie (1 zgon na 17 poparzeń).

Wzrost temperatury będący bezpośrednim następstwem zmian klimatycznych, przyczynia się do zwiększenia liczby pożarów
Wzrost temperatury będący bezpośrednim następstwem zmian klimatycznych, przyczynia się do zwiększenia liczby pożarówNASA

Ogólnie rzecz biorąc, urazy związane z upałem zmniejszyły się w latach 1990-2017, ponieważ globalna liczba zgonów i niepełnosprawności spadła odpowiednio o połowę i jedną czwartą. Powodem są prawdopodobnie ulepszenia bezpieczeństwa, świadomość zagrożenia pożarowego oraz większy dostęp do wysokiej jakości opieki zdrowotnej.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas