Za dwa miesiące na Marsie wyląduje sonda Schiaparelli

Lądownik Schiaparelli (Entry, Descent and Landing Demonstrator Module), wchodzący w skład misji ExoMars 2016 realizowanej przez ESA oraz Roskosmos, wyląduje w październiku na marsjańskim Meridiani Planum. Miejsce lądowania można obejrzeć na mozaice zdjęć wykonanych przez sondę Mars Express.

Elipsa lądowania o rozmiarach 100 km x 15 km znajduje się w pobliżu równika, na południowych wyżynnych obszarach Marsa. Miejsce zostało wybrane ze względu na relatywnie płaską powierzchnię oraz gładki teren, który można zobaczyć na mapach topograficznych. Pozwoli ono spełnić wymogi konieczne do przeprowadzenia bezpiecznego osadzenia lądownika Schiaparelli na powierzchni planety.

Łazik NASA Opportunity również wylądował w pobliżu tej elipsy na terenie Meridiani Planum, w pobliżu krateru Endurance. W ciągu ostatnich pięciu lat badał szeroki na 22 kilometry krater, który znajduje się tuż za elipsą lądowania sondy Schiaparelli, po jej południowo-wschodniej stronie.

Reklama

Region ten został również dobrze przebadany z orbity, przez co wiadomo, że występują tam osady ilaste i siarczany, które prawdopodobnie utworzyły się w obecności wody – na fotografii w południowej części obszaru dobrze widocznych jest kilka kanałów wytworzonych przez płynącą wodę.

materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: Mars | Misja na Marsa | Lądownik Schiaparelli | ExoMars 2016
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama