Zanieczyszczenia powietrza ochładzają klimat?

​Zanieczyszczenia powietrza wpływają na zmiany klimatyczne. Do tej pory uważano, że powodują one wzrost globalnej średniej temperatury. Najnowsze badania wskazują coś wprost przeciwnego - zanieczyszczenia powietrza mogą chłodzić naszą planetę.

Wciąż grozi nam globalne ocieplenie
Wciąż grozi nam globalne ocieplenie123RF/PICSEL

Naukowcy z University of Manchester opracowali specjalne modele, które sugerują, że substancje zanieczyszczające powietrze mogą prowadzić do ochłodzenia klimatu poprzez wpływ na proces formowania się chmur.

Od dawna wiadomo, że emitowane do atmosfery pyły wpływają na jakość chmur. Angielscy naukowcy zauważyli, że spaliny samochodowe czy gazy emitowane z zakładów przemysłowych zmieniają sposób kondensacji pary wodnej w powietrzu. Powstające w wyniku tego procesu chmury są jaśniejsze w górnych warstwach i lepiej odbijają promienie słoneczne w przestrzeń kosmiczną. Z tego powodu mniej energii słonecznej dociera do powierzchni Ziemi, przez co średnia temperatura przy powierzchni spada.

Czy nagromadzenie się dużych ilości zanieczyszczeń w powietrzu może faktycznie wpłynąć na odwrócenie trendu ocieplania w kierunku ochłodzenia klimatu?

Rewolucja przemysłowa trwa już od dobrych 100 lat, a mimo to wciąż nie nastąpiło ochłodzenie klimatu. Dzieje się tak ze względu na intensywną emisję gazów cieplarnianych, które negują ochładzający wpływ zanieczyszczeń przemysłowych. Dopóki będziemy nadal produkować tak ogromne ilości gazów cieplarnianych, dopóty globalnego ochłodzenia nie odczujemy na własnej skórze.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas