Reklama

Zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko poronienia

Kolejne badania wykazały, że zanieczyszczenie powietrza może mieć przerażający wpływ na nienarodzone dzieci.

Najnowsze badania sugerują, że wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza wiązał się z wyższym o 16 proc. ryzykiem poronienia wśród Amerykanek. Najbardziej szokujące jest to, że jest zauważalna korelacja między liczbą poronień a tygodniami, w których jakość powietrza była szczególnie zła.

Naukowcy z Uniwersytetu w Utah przeanalizowali zapisy ponad 1300 kobiet mieszkających w Wasatch Front, zaludnionym łańcuchu obszarów miejskich w stanie Utah, u których doszło do poronienia w latach 2007-2015. Po uwzględnieniu innych czynników ryzyka, takich jak wiek matki, porównano współczynniki poronień ze stężeniami trzech powszechnych zanieczyszczeń powietrza: PM2,5, dwutlenku azotu i ozonu.

Odkryto, że istnieje niewielkie, ale warte odnotowania, ryzyko poronienia w 3- lub 7-dniowym oknie po tym, jak nastąpił skok poziomu dwutlenku azotu. Najpowszechniejszymi znanymi źródłami dwutlenku azotu są silniki spalinowe.

Reklama

Chociaż badania ograniczyły się do stosunkowo niewielkiego obszaru geograficznego, odkrycia wskazują na powszechny problem, który może spotkać wielu mieszkańców miast na całym świecie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: poronienia | zanieczyszczenie powietrza | smog

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama