Zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko poronienia
Kolejne badania wykazały, że zanieczyszczenie powietrza może mieć przerażający wpływ na nienarodzone dzieci.
Najnowsze badania sugerują, że wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza wiązał się z wyższym o 16 proc. ryzykiem poronienia wśród Amerykanek. Najbardziej szokujące jest to, że jest zauważalna korelacja między liczbą poronień a tygodniami, w których jakość powietrza była szczególnie zła.
Naukowcy z Uniwersytetu w Utah przeanalizowali zapisy ponad 1300 kobiet mieszkających w Wasatch Front, zaludnionym łańcuchu obszarów miejskich w stanie Utah, u których doszło do poronienia w latach 2007-2015. Po uwzględnieniu innych czynników ryzyka, takich jak wiek matki, porównano współczynniki poronień ze stężeniami trzech powszechnych zanieczyszczeń powietrza: PM2,5, dwutlenku azotu i ozonu.
Odkryto, że istnieje niewielkie, ale warte odnotowania, ryzyko poronienia w 3- lub 7-dniowym oknie po tym, jak nastąpił skok poziomu dwutlenku azotu. Najpowszechniejszymi znanymi źródłami dwutlenku azotu są silniki spalinowe.
Chociaż badania ograniczyły się do stosunkowo niewielkiego obszaru geograficznego, odkrycia wskazują na powszechny problem, który może spotkać wielu mieszkańców miast na całym świecie.