Życie na Ziemi nie powstało tak, jak do tej pory sądzono

Najnowsze badania sugerują, że życie na Ziemi zaczęło się dzięki RNA i peptydom, a nie samemu RNA, jak do tej pory sądzono.

Jak to wszystko się zaczęło?
Jak to wszystko się zaczęło?123RF/PICSEL

Wyniki ostatnich badań kłócą się z teorią, która głosi, że powstanie życia na Ziemi odbyło się tylko dzięki obecności kwasu rybonukleinowego (RNA), bez pomocy jakichkolwiek innych substancji. Nowe podejście wydaje się mieć jednak sporo atutów, których środowisko naukowe nie może zlekceważyć.

W 1980 r. naukowcy stwierdzili, że rybozymy, czyli substancje zbudowane z kwasu rybonukleinowego (RNA) pełnią funkcje analogiczne do enzymów białkowych. To znaczy, że mogą one zarówno pełnić rolę matryc, jak i katalizatorów chemicznych, które wprowadzają te schematy w życie. To odkrycie zrodziło hipotezę, która zakłada, że życie na naszej planecie powstało poprzez wyłonienie się RNA z morza cząsteczek.

Ale jeżeli ta hipoteza byłaby poprawna, prehistoryczne katalizatory musiałyby skopiować wiele zestawów wzorców RNA prawie równie dokładnie, jak współczesne enzymy. Naukowcy obliczyli, że stworzenie RNA w sposób losowy trwałoby dłużej niż wiek wszechświata. Musiało być "coś" co pomogło w syntezie RNA.

- Hipoteza świata RNA jest bardzo mało prawdopodobna. Powstanie RNA de novo zajęłoby najprawdopodobniej całe wieki - powiedział Charles Carter z University of North Carolina School of Medicine.

Co równie istotne, nie ma wystarczających dowodów na to, że rybozymy istniały miliardy lat temu. Nawet fakt, że można je pozyskać dzisiaj syntetycznie w laboratoriach, wcale nie ujmuje ich skomplikowanej strukturze i wielkości przypadku, który zadecydowałby o ich powstaniu.

Zespół Cartera zbadał dwie nadrodziny współczesnych enzymów i wywnioskował, że mają one praktycznie identyczne rdzenie, które pochodzą od "molekularnych skamieniałości" nazwanych Urzymami (przedrostek "ur" oznacza coś pierwotnego, oryginalnego). Substancje te mogą aktywować reakcje biochemiczne i są wynikiem ewolucji prostych peptydów, które najprawdopodobniej były obecne na Ziemi, gdy powstawało życie.

Nie wiadomo dokładnie w jaki sposób peptydy koewoluowały z RNA, ale to najprawdopodobniej w wyniku tej interakcji powstały wszystkie żywe organizmy na Ziemi.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas