342 tys. klocków LEGO później. McLaren P1 jeździ po torze

Pamiętacie, ile czasu zajęło wam złożenie najbardziej skomplikowanego projektu z klocków? To pewnie i tak nic w porównaniu z zespołem śmiałków Lego i McLaren Automotive, którzy poświęcili ponad 8 tys. godzin na zbudowanie pełnowymiarowej repliki McLarena P1.

Lando Norris za kierownicą McLarena z klocków LEGO
Lando Norris za kierownicą McLarena z klocków LEGOLegomateriały prasowe

23 osoby z ekip Lego i McLaren Automotive spędziły ponad 8344 godziny (to równowartość około roku pełnoetatowej pracy jednej osoby!), składając 342 817 klocków Lego Technic w pełnowymiarowy model McLaren P1. Ich projekt jest niemalże tej samej wielkości co oryginalny hipersamochód z 2013 roku, czyli mierzy 4980 mm długości, 2101 szerokości i 1133 mm wysokości.

Do tego wymagał aż 393 różnych rodzajów elementów LEGO Technic, w tym 768 silników Lego, które zostały zgrupowane w osiem zestawów silnikowych, aby przypominać układ napędowy V8 McLarena P1. Ba, całość waży 1220 kg, czyli jest niewiele lżejsza od pierwowzoru, który ważył 1395 kg.

Może i nie pojeździsz pełnowymiarową repliką, ale model do złożenia w skali 1:8 możesz sobie kupić
Może i nie pojeździsz pełnowymiarową repliką, ale model do złożenia w skali 1:8 możesz sobie kupićLegomateriały prasowe

Kierowca F1 za kierownicą LEGO

Jak łatwo się domyślić, złożenie tego modelu było ogromnym wyzwaniem, nie tylko ze względu na samą liczbę elementów, ale także na konieczność wsparcia wagi pojazdu za pomocą elementów Lego Technic. Do tego całość miała nadawać się do jazdy, co oznacza konieczność dodania silnika elektrycznego, kół czy układu kierowniczego, ale udało się.

Brytyjski kierowca Formuły 1, Lando Norris, przejechał nim jedno okrążenie na torze Silverstone w Wielkiej Brytanii, pokonując dystans 5,89 km i osiągając prędkość blisko 64 km/h! Co więcej, projekt McLarena P1 to pierwszy przypadek, gdy samochód Lego był w stanie skręcać podczas jazdy, co czyni ten wyczyn szczególnie wyjątkowym.

Po pracy nad oryginalnym programem P1 dla McLarena zdumiewające jest widzieć tak wiele elementów oryginału ożywionych tak realistycznie przez zespół LEGO Technic na potrzeby pełnowymiarowego modelu. Samochód był ikoną swoich czasów. Mam nadzieję, że dzięki tej współpracy z Grupą LEGO będziemy w stanie zainspirować kolejne pokolenie projektantów i inżynierów do przesuwania granic innowacji motoryzacyjnych
komentuje Ben Gulliver, dyrektor ds. testów i rozwoju, McLaren Automotive.

McLaren z LEGO dla każdego

Lego pobiło tym samym kilka swoich poprzednich rekordów bo w 2018 roku firma zbudowała pełnowymiarowy model Bugatti Chiron. Był on cięższy (ważył 1 500 kg), wymagał niemalże dwukrotnie więcej czasu na budowę i osiągał jedynie prędkość około 19 km/h, pomimo zastosowania trzykrotnie większej liczby silników Lego.

A jeśli marzy się wam takie cudo, to Lego ma na swojej stronie replikę w skali 1:8, którą każdy może sobie kupić i zbudować w domu. A przynajmniej jeśli ma na wydanie sporo gotówki, bo składający się z 3893 części zestaw LEGO Technic McLaren P1 z 7-biegową skrzynią biegów, silnikiem tłokowym V8, regulowanym tylnym spojlerem i otwieranymi drzwiami z zaawansowanymi mechanizmami został wyceniony na 1949,99 PLN.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

SpaceX "Polaris Dawn": Jared Isaacman pierwszym prywatnym obywatelem w przestrzeni kosmicznejAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas