9 gadżetów na odcisk palca. Twój palec to twój podpis
Odcisk palca to jeden z najpopularniejszych sposobów identyfikacji człowieka za pomocą danych biometrycznych. Skanery linii papilarnych są w wielu firmach, bankach czy na lotniskach. Dzięki nim można odblokować telefon czy laptopa, wypłacić pieniądze z bankomatu, a nawet uruchomić silnik samochodu. Jakie jeszcze gadżety na odcisk palca są dostępne na rynku?
Spis treści:
- Smartfony i inne urządzenia mobilne z czytnikiem linii papilarnych
- Kłódka na odcisk palca
- Nowoczesne bankomaty z czytnikiem danych biometrycznych
- Czytniki linii papilarnych w biurze
- Samochód na odcisk palca
- Karta płatnicza na odcisk palca
- Paszport biometryczny i dowód osobisty z odciskiem palca
- Odciski palców a technologia smart home
- Biżuteria z odciskiem palca
Smartfony i inne urządzenia mobilne z czytnikiem linii papilarnych
Urządzenia mobilne bez wątpienia stanowią największy obszar wykorzystywania czytników biometrycznych. Instaluje się je w telefonach, tabletach, laptopach czy pendrivach większości marek.
Pierwsze telefony wyposażone w czytniki linii papilarnych pojawiły się na rynku niemal 20 lat temu, bo w 2004 roku. W 2018 roku technologia była obecna już w ponad 90 proc. smartfonów. Skanery wykorzystywane są do odblokowywania urządzenia, umożliwiają też dostęp do zainstalowanych na nim aplikacji.
Co ciekawe, naukowcy obliczyli, że szansa na uzyskanie dostępu przez osobę trzecią do urządzenia zablokowanego odciskiem palca wynosi zaledwie 1:50 000. Jest to więc nie tylko szybkie i wygodne, ale również bardzo bezpieczne rozwiązanie.
Kłódka na odcisk palca
Innym urządzeniem, w którym wykorzystuje się czytnik danych biometrycznych są inteligentne kłódki. Aby je otworzyć, nie trzeba kluczyka czy kodu. Wystarczy przyłożyć do skanera palec.
Takie kłódki można wykorzystać na wiele sposobów - w pracy, na siłowni czy w klubie fitness, w publicznych przechowalniach bagażu. Niektóre modele umożliwiają również zablokowanie walizek podróżnych.
Nowoczesne bankomaty z czytnikiem danych biometrycznych
Pierwsze bankomaty ze skanerem linii papilarnych pojawiły się w Polsce już kilka lat temu, póki co stanowią jednak mniejszość. Z pewnością wraz z upływem czasu będzie ich przybywać, ponieważ dają szansę na zminimalizowanie ryzyka kradzieży środków finansowych z konta.
Obecnie funkcjonują one w wielu krajach Europejskich, a największą popularnością cieszą się w Japonii.
Czytniki linii papilarnych w biurze
Skanery danych biometrycznych można znaleźć także w wielu korporacjach. Pracownicy, zamiast używać tradycyjnych kluczy do biura czy magnetycznych kart dostępowych po prostu przykładają palec do czytnika. W ten sposób nie tylko potwierdzają swoją przynależność do firmy i uzyskują dostęp do poszczególnych części budynku czy pomieszczeń, ale również potwierdzają obecność w pracy.
Czytniki linii papilarnych często wykorzystywane są jako odpowiednik karty czasu pracy.
Samochód na odcisk palca
Nowoczesnym, lecz posiadającym niezwykły potencjał rozwiązaniem jest system pozwalający na uruchomienie samochodu za pomocą linii papilarnych. Jako pierwsza wprowadziła go kilka lat temu marka Hyundai.
Skaner znajduje się w klamce samochodu. Jego otwarcie będzie możliwe tylko w sytuacji, gdy dane będą się zgadzały z pobranym wcześniej odciskiem. Co ciekawe, bo bazy samochodu można wgrać odciski kilku osób, co ułatwia korzystanie z pojazdu przez innych członków rodziny.
Karta płatnicza na odcisk palca
Dostęp do aplikacji bankowych za pomocą linii papilarnych jest znany od dawna. Nowość stanowią natomiast karty płatnicze wyposażone w czytnik danych biometrycznych. Od 2022 roku w Polsce oferuje je Bank Pocztowy. Karty w systemie Mastercard są dostępne zarówno dla klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców.
Jak informują przedstawiciele banku, każda płatność zbliżeniowa wymaga odcisku palca posiadacza karty, co znacząco zwiększa jej bezpieczeństwo. Obecnie jest to innowacyjne rozwiązanie, oferowane zaledwie przez kilka firm bankowych w Europie.
Paszport biometryczny i dowód osobisty z odciskiem palca
Paszporty z zakodowanymi elektronicznymi odciskami palców właściciela pojawiły się w Polsce już kilkanaście lat temu. Obecnie jednak można również składać wnioski o wydanie nowego dowodu osobistego z drugą cechą biometryczną w postaci odcisku palca.
Aby jednak w pełni korzystać z ich możliwości, konieczne jest zamontowanie w urzędach i firmach takich jak banki czytników do e-dowodów. Takie rozwiązanie ma się pojawić w przyszłości.
Odciski palców a technologia smart home
Inteligentne domy cieszą się coraz większą popularnością wśród inwestorów. Pozwalają na zdalne sterowanie wieloma systemami, takimi jak oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzacja czy alarm. Aby zmienić ustawienia lub uzyskać dostęp do pewnych funkcji, konieczne jest zbliżenie palca do czytnika.
Biżuteria z odciskiem palca
Innym sposobem na wykorzystanie odcinku palca jest unikatowa biżuteria. W tym przypadku nie ma konieczności instalowania skanera linii papilarnych, ponieważ nie mają one funkcji zabezpieczającej, lecz estetyczną i symboliczną.
Pierścionki, obrączki czy wisiorki z liniami papilarnymi ukochanej osoby (partnera, dziecka itp.) cieszą się ogromną popularnością. Można je wykonać na zamówienie w niektórych zakładach jubilerskich.
Czytaj również:
Zobacz także: