AI trafia do schowka Windows. Co ogłosił Microsoft podczas Build 2024?

Sztuczna inteligencja ma w Windows coraz więcej zastosowań. W trakcie Build 2024 Microsoft ogłosił, że AI trafia do schowka okienek, czyli popularnej funkcji kopiuj/wklej. Jest to jedna z nowych opcji pakietu narzędzi PowerToys. Co jeszcze gigant z Redmond ogłosił podczas konferencji Build 2024?

AI trafia do schowka Windows. Co ogłosił Microsoft podczas Build 2024?
AI trafia do schowka Windows. Co ogłosił Microsoft podczas Build 2024?Microsoftmateriały prasowe

Microsoft zorganizował w tym tygodniu konferencję Build 2024, gdzie ogłoszono całkiem sporo ciekawych nowości. Duży nacisk postawiono m.in. na sztuczną inteligencję, która za sprawą komputerów Copilot+ wejdzie na nowy poziom. Przy okazji poznaliśmy ciekawą funkcję związaną z AI dla Windows.

Sztuczna inteligencja w schowku Windows

Funkcja kopiuj/wklej jest jedną z tych, z których na komputerach korzystamy każdego dnia. Czy działanie schowka Windows można jeszcze ulepszyć? Microsoft w trakcie konferencji Build 2024 udowodnił, że tak.

Gigant z Redmond udostępnił nową funkcję wchodzącą w skład zestawu narzędzi PowerToys dla systemu Windows 11, który umożliwia konwersję zawartości schowka w trakcie pracy. Będzie to możliwe za sprawą opcji zaawansowanego wklejania, którą wywołuje się skrótem klawiaturowym Windows + Shift + V. Następnie można dokonać konwersji czystego tekstu, markdown czy JSON. Będą też dostępne dodatkowe opcje.

Microsoft w trakcie Build 2024 ogłosił wiele nowości

Tegoroczna konferencja Build 2024 przyniosła wiele nowości. Obejmują one funkcję Copilot znaną z Windows, która otrzyma nowe funkcje. Gigant z Redmond twierdzi, że tak zwani agenci AI wkrótce będą mogli być wykorzystywani w roli wirtualnych pracowników dla prostszych zadań.

Następnie mamy niestandardowe emoji dla Microsoft Teams, które zostaną udostępnione w lipcu. Natomiast przeglądarka internetowa Microsoft Edge ułatwi oglądanie filmów w nieznanych językach. Aplikacja otrzymuje funkcję tłumaczenia wideo w czasie rzeczywistym, która została oparta na sztucznej inteligencji. Na początku użytkownicy dostaną do dyspozycji tylko kilka języków (na liście nie ma polskiego), ale z czasem ma pojawić się więcej. Funkcja ma działać z filmami z YouTube'a oraz LinkedIn. Kolejne platformy zostaną objęte wsparciem w późniejszym terminie.

Microsoft zaprezentował również komputer Snapdragon Dev Kit dla Windows. Maszyna jest niewielka i przypomina Maca Mini. Pod obudową skrywa czip Snapdragon Elite X, który jest wspomagany przez 32 GB pamięci RAM. Na dane przeznaczono dysk SSD o pojemności 512 GB. Cena została ustalona na 899 dolarów.

Lodowa kapsuła czasu. To źródło wiedzy o naszej planecieAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas