Amerykańscy politycy z mocnym sprzeciwem wobec użycia technologii Clearview AI

Amerykańscy prawodawcy wystosowali list otwarty do agencji federalnych z prośbą o zerwania kontraktu z firmą Clearview AI. Chodzi o ich kontrowersyjny system rozpoznawania twarzy.

Amerykańscy politycy protestują wobec użycia technologii Clearview AI przez państwowe instytucje
Amerykańscy politycy protestują wobec użycia technologii Clearview AI przez państwowe instytucjeGetty Images

Progresywni amerykańscy prawodawcy w postaci senatorów Eda Markeya i Jeffa Merkleya oraz członków izby reprezentantów Pramili Jayapal i Ayanny Presley, wystosowali otwarty list do agencji federalnych. Przekonują w nim do zaprzestania współpracy z firmą Clearview AI, twórcy kontrowersyjnego systemu rozpoznawania twarzy.

List został wysłany do agencji, których nazwy widniały w raporcie z sierpnia 2021 roku, mówiącym o tym, że wykorzystują one system rozpoznawania twarzy firmy Clearview AI do "egzekwowania wewnętrznego prawa". Adresatami wspomnianego listu są departamenty Sprawiedliwości, Obrony, Bezpieczeństwa Krajowego oraz Zasobów Wewnętrznych.

Politycy w liście wyrażają obawę o to, że technologia Clearview AI może wyeliminować publiczną anonimowość w Stanach Zjednoczonych, a Amerykanie stracą wtedy możliwość pojawiania się publicznie bez ryzyka bycia zidentyfikowanym.

Clearview AI jest unikatowe wśród systemów rozpoznawania twarzy ze względu na swoją autorską bazę danych. Część informacji znajdujących się w niej pochodzi z prywatnych profili na Facebooku, YouTubie i innych platformach społecznościowych. W związku z tym Clearview AI pozwala na zidentyfikowanie jednocześnie wielu obiektów w zasięgu aparatu. Właśnie sposób pozyskiwania przez firmę danych i możliwość identyfikacji wielu osób jednocześnie stanowią o kontrowersji tej technologii. Już wcześniej CEO Clearview AI, Hoan Ton-That zdradził, że z ich systemu korzysta już ponad 2400 różnych agencji na całym świecie.

To nie jest pierwszy krok wspomnianych prawodawców w celu ograniczenia wykorzystania technologii rozpoznawania twarzy przez państwowe instytucje. Wcześniej przedstawili ustawę, która nałożyłaby znaczne restrykcje na stanowe i lokalne departamenty policji w zakresie stosowania technologii rozpoznawania twarzy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas