Aplikacja mObywatel - najlepsze funkcje dla każdego z nas
Miliony Polaków korzystają z aplikacji mobilnej mObywatel. W ten sposób uzyskujemy dostęp do naszych dokumentów i spraw urzędowych w formie cyfrowej. Aplikacja ma wiele funkcji, a niektóre z nich są niezwykle użyteczne. Które są najważniejsze i o których nie powinniśmy zapomnieć?
Spis treści:
mObywatel - aplikacja każdego Polaka
Aplikacja mObywatel, dostępna dla użytkowników smartfonów z systemami Android i iOS, to inicjatywa rządu polskiego mająca na celu ułatwienie dostępu do usług publicznych i dokumentów osobistych w formie cyfrowej. Została zaprojektowana, aby zwiększyć wygodę i bezpieczeństwo obywateli, umożliwiając im korzystanie z wielu funkcji bez potrzeby noszenia tradycyjnych, papierowych dokumentów.
To ułatwienie i wygoda w jednym, a także świetne rozwiązanie technologiczne, które jest na swój sposób wyjątkowe w skali Europy. Dzięki aplikacji mamy dostęp do wielu zróżnicowanych funkcji. Niektóre dotyczą wąskich grup społecznych, inne to prawdziwe kombajny możliwości dla każdego. Jakie funkcje mObywatela są najważniejsze?
Dowód osobisty w telefonie
Aplikacja mObywatel umożliwia przechowywanie cyfrowych wersji dokumentów tożsamości, takich jak dowód osobisty czy prawo jazdy. Użytkownicy mogą ich używać w wielu sytuacjach wymagających identyfikacji, jak na przykład podczas wizyty na poczcie, w czasie kontroli drogowej czy podczas odwiedzin placówki naszego banku.
O ile mDowód osobisty to nie ten sam dokument tożsamości co fizyczny dowód (ma np. inny numer), to posiada praktycznie taką samą funkcjonalność w naszym kraju. No właśnie, w naszym - należy pamiętać, że elektroniczny dowód osobisty za granicą na nic się nie przyda. Ten rodzaj dokumentu wykorzystamy jedynie w Polsce.
W aplikacji znajdziemy również inne dokumenty takie, jak:
- Karta Dużej Rodziny
- Legitymacja emeryta-rencisty
- Legitymacja studencka
- Legitymacja szkolna
- Legitymacja Ulgowych Usług Transportowych
- Legitymacja adwokacja
Zastrzeż PESEL w aplikacji
Na kanwie wydarzeń związanych z kradzieżami danych osobowych i atakami hakerskimi powstała funkcja, która pozwala nam zastrzec numer PESEL. Aby to zrobić, nie musimy udawać się do urzędu. Wystarczy wykorzystać aplikację mObywatel, w której zastrzeżemy PESEL w zaledwie kilku kliknięciach.
Specjalna opcja dostępna jest w zakładce Usługi. Możemy zastrzec PESEL, sprawdzić historię naszych zmian czy dowiedzieć się, kto i kiedy sprawdzał nasz numer PESEL. Warto jednak pamiętać, że firmy i instytucje będą miały obowiązek sprawdzania statusu numeru PESEL dopiero od czerwca 2024 roku.
Historia pojazdu i nie tylko
Świetne funkcje mObywatela dotyczą również kierowców. W aplikacji znajdziemy kilka naprawdę przydatnych opcji, które przydadzą się osobom zmotoryzowanym. Jest ich kilka, a najważniejsze to mobilne prawo jazdy. Dokument poświadczający prawo prowadzenia pojazdów w formie elektronicznej działa podobnie jak dowód i możemy go wykorzystać np. podczas kontroli drogowej. Dostępne jest też mobilne prawo jazdy tymczasowe, wydawane podczas oczekiwania na fizyczny dokument.
Znajdziemy tam też inne usługi, jak na przykład:
- Punkty Karne
- Sprawdzanie historii pojazdu
- Informacje o polisach i ubezpieczeniach
- Moje Pojazdy
eRecepta w telefonie
Cyfryzacja usług związanych z ochroną zdrowia to jedna z najbardziej przydatnych nowości, jakie pojawiły się w ostatnich latach. Po wizycie u lekarza nie musimy już biec do apteki z papierową receptą, a zwolnienie lekarskie do pracodawcy dotrze w formie cyfrowej.
A co znajdziemy w aplikacji mObywatel? Na przykład eReceptę, czyli elektroniczny dokument od lekarza, w którym znajdziemy informacje o przepisanych lekach. Realizacja takiej recepty jest niezwykle prosta. W aptece wystarczy podać jej indywidualny kod, lub pokazać jej kod QR.
Wszystkie nowości w aplikacji mObywatel będą za jakiś czas prezentowane w przejrzystej formie po każdej aktualizacji. To również duża i przydatna zmiana, o której informowalismy niedawno.