Awaria numeru 112 w całej Polsce. Atak rosyjskich hakerów?

Od kilkudziesięciu minut w całym kraju występują problemy z dodzwonieniem się na numer alarmowy 112. Czy to atak rosyjskich hakerów powiązanych z Kremlem?

Od kilkudziesięciu minut w całym kraju występują problemy z dodzwonieniem się na numer alarmowy 112. Czy to atak rosyjskich hakerów powiązanych z Kremlem?
Awaria systemu powiadamiania ratunkowego 112 /123RF/PICSEL

Jak informuje RMF FM, doszło do awarii Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego. Dodzwonienie się pod numer 112 graniczy z cudem, ponieważ połączenia są obsługiwane ręcznie i tworzą się kolejki. Tymczasem można dzwonić pod stary numer 999, ale trzeba uzbroić się w cierpliwość w oczekiwaniu na połączenie.

O awarii poinformował m.in. Tarnowski Portal Ratowniczy. — Informujemy, że w dniu dzisiejszym doszło do awarii numeru alarmowego 112. W związku z tym, nie ma możliwości skorzystania z tej formy zgłaszania sytuacji awaryjnych — przekazał na Facebooku. — Służby odpowiedzialne za utrzymanie działania systemu alarmowego pracują nad rozwiązaniem problemu i dołożą wszelkich starań, aby sytuacja została jak najszybciej naprawiona — czytamy dalej.

Reklama

Na razie nie wiadomo, dlaczego doszło do awarii numeru alarmowego 112, ale nie jest wykluczone, że może to być potężny cyberatak pochodzący z Rosji. Niebawem podamy więcej informacji na ten temat.

Ostatni raz do poważnej awarii numeru 112 doszło w lutym 2022 roku. Wówczas padł system, który odpowiadał za przekazywanie informacji dotyczących zdarzeń konkretnym służbom: straży pożarnej, policji, pogotowiu. Chociaż telefony działały, to jednak próby połączenia były utrudnione, ponieważ sieć była poważnie przeciążona.

112 to numer alarmowy, bezpłatny i dostępny na terenie całej Unii Europejskiej zarówno dla telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Numer alarmowy 112 można wybrać w telefonie nieposiadającym karty SIM. System funkcjonujący na terenie Polski, tworzy 17 centrów powiadamiania ratunkowego, po jednym w każdym mieście wojewódzkim, plus dodatkowo w Radomiu.

Centra powiadamiania ratunkowego realizują model operatorski SPR, co oznacza, że zatrudnieni w CPR operatorzy numerów alarmowych obsługują wpływające zgłoszenia, a następnie przesyłają, drogą elektroniczną, wszystkie zebrane informacje do dyżurnych/dyspozytorów podmiotów ratowniczych.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy