Barbados będzie pierwszym krajem z ambasadą w metawersum
Władze karaibskiego państwa poinformowały właśnie, że pracują z kilkoma różnymi firmami z zakresu metawersum, żeby ustanowić w nowej rzeczywistości swoją ambasadę.
Od kiedy Facebook zdecydował się zmienić nazwę na Meta, o temacie metawersum zrobiło się naprawdę głośno, chociaż Mark Zuckerberg nie jest wcale jedynym wizjonerem marzącym o alternatywnej rzeczywistości wirtualnej. Takich firm jest więcej, a kilka z nich podjęło się właśnie współpracy z Barbadosem, który przygotowuje rozwiązania prawne do legalnej deklaracji suwerennego terytorium cyfrowego z ambasadą na terenie metawersum i będzie tym samym pierwszym państwem, które zdecyduje się na taki krok.
Barbadoskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Handlu Zagranicznego podpisało już porozumienie z Decentraland, czyli jednym z największych i najpopularniejszych cyfrowych światów zasilanych kryptowalutami, a finalizuje także umowy z Somnium Space, SuperWorld i innymi platformami Metaverse. Wszystkie te projekty zakładają identyfikację i zakup ziemi, tworzenie wirtualnych ambasad i konsulatów, tworzenie placówek dostarczających takie usługi, jak e-wiza czy teleportów, za pomocą których użytkownicy będą przenosić swoje awatary pomiędzy różnymi światami.
Pomysł nie zakłada wybierania jednego zwycięzcy - metawersum to wciąż bardzo młoda i nowa koncepcja, dlatego chcemy mieć pewność, że to, co budujemy, jest możliwe do przenoszenia między metaświatami
Sci-fi staje się rzeczywistością
Brzmi jak scenariusz filmu science fiction? Zdecydowanie, ale wygląda na to, że musimy się do tego przyzwyczajać, bo plany Barbadosu, a pewnie już niebawem także innych państw, są bardzo ambitne. Jak twierdzi w wypowiedzi dla CoinDesk ambasador kraju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Gabriel Abe, mają zamiar agresywnie rozszerzać swoje początkowe wysiłki w ramach metawersum, budując struktury i nabywając cyfrowe terytoria w różnych wirtualnych światach.
Barbadoski rząd, który zaakceptował pomysł ambasady w metawersum już w sierpniu, widzi to bowiem jako unikatową okazję dyplomatyczną: - W ten sposób Barbados ma możliwość rozszerzenia misji dyplomatycznej poza 18 działających ambasad na kolejne ponad 190 krajów. To pozwala nam na otwarcie drzwi, korzystając z dyplomacji technologicznej, które następnie rozszerza się na kulturową dyplomację - wymianę sztuki, muzyki i kultury.
Powstania cyfrowej ambasady w metawersum należy spodziewać się w styczniu przyszłego roku, to właśnie wtedy Barbados oficjalnie stanie się pierwszym krajem na świecie z suwerennym terytorium w świecie wirtualnym.