Bez licznika z kodem 2.8.0 fotowoltaika na dachu nie ma sensu

Każdy posiadacz instalacji fotowoltaicznej musi zainstalować dwukierunkowy licznik prądu. To urządzenie, które zapewni poprawną pracę i produkcję energii przez instalację. Jak odczytać licznik dwukierunkowy i co oznaczają specjalne kody OBIS?

Licznik do fotowoltaiki musi być dwukierunkowy

Każdy odbiorca prądu zazwyczaj ma zainstalowany w swoim domu licznik jednokierunkowy. Rejestruje on jedynie energię pobraną, dlatego nie wystarcza do instalacji fotowoltaicznej.

Jeśli planujesz montaż fotowoltaiki, musisz zainstalować licznik dwukierunkowy, który zlicza ilość prądu pobieranego z sieci energetycznej i wytworzonego przez panele (oddawanego do sieci). Dzięki temu można rozliczać się z zakładem energetycznym.

Każdy prosument, czyli wytwórca energii elektrycznej z paneli słonecznych, powinien mieć zamontowany licznik dwukierunkowy jeszcze zanim uruchomi instalację fotowoltaiczną.

Reklama

Za zamontowanie licznika dwukierunkowego odpowiada zakład energetyczny. Koszty przyłączenia mikroinstalacji PV do sieci ogólnej oraz wymiany licznika jednokierunkowego na dwukierunkowy również ponosi operator, nie prosument.

Dwukierunkowy licznik prądu. Jak odczytać kody OBIS?

Liczniki dwukierunkowe używają tych samych kodów OBIS. Jak zatem odczytać licznik dwukierunkowy? 

W taryfie jednostrefowej (np. G11) kod 1.8.0 oznacza energię pobraną z sieci od początku działania licznika, a kod 2.8.0 całkowitą energię, która została wprowadzona do sieci. Przy niektórych licznikach do kodu dodane jest jeszcze jedno zero (np. 2.8.0.0).

Nieco inaczej wyglądają kody licznika dwukierunkowego, gdy korzystamy z taryfy wielostrefowej (cena energii w zależności od pory dnia). 

Wtedy oprócz kodu 1.8.0 można sprawdzić też pobór energii w strefie dziennej (1.8.1) oraz nocnej (1.8.2), a także energię wprowadzoną do sieci - w strefie dziennej (2.8.1) i nocnej (2.8.2).

Inteligentny licznik dwukierunkowy przy fotowoltaice

Inteligentny licznik prądu może zbierać, przetwarzać i przesyłać dane dotyczące zużycia energii elektrycznej w czasie rzeczywistym lub w określonych interwałach czasowych.

W instalacjach fotowoltaicznych takie liczniki są kluczowe dla efektywnego zarządzania energią i umożliwienia użytkownikom optymalnego wykorzystania energii słonecznej. Taki licznik może łatwo diagnozować usterki, umożliwia płatności w systemie prepaid, a także tworzy statystyki na podstawie zużycia energii. 

Niektóre liczniki mogą nawet zarządzać godzinami pracy urządzenia tak, by działało w najbardziej opłacalnym dla prosumenta czasie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Fotowoltaika | prąd
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy