Bon energetyczny na prąd i gaz. Dla kogo po 1 lipca 2024?

Oprac.: Tomasz Kromp

Bon energetyczny to zaproponowane przez rząd rozwiązanie mające uchronić najuboższe gospodarstwa domowe przed czekającymi je w lipcu podwyżkami rachunków za energię. Większe rachunki wynikać będą z odmrożenia cen prądu i gazu. Kto skorzysta z bonu energetycznego i czy trzeba będzie składać wniosek?

Kto będzie mógł liczyć na bon energetyczny?
Kto będzie mógł liczyć na bon energetyczny?123RF/PICSEL

Rząd zapowiada bon energetyczny

Od niemal dwóch lat ceny energii elektrycznej są zamrożone na poziomie cen z 2022 roku. Taka sytuacja wynika z ustawy z dnia 7 października 2022 roku o "szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku oraz w 2024 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej". Jednak od 1 lipca ceny mają zostać odmrożone. Oznacza to, że Polacy zapłacą wyższe rachunki.

W związku z odmrożeniem cen energii rząd zapowiedział powstanie specjalnego bonu energetycznego. Jego celem jest ochrona najuboższych obywateli przed podwyżkami rachunków.

Co ciekawe, podobne rozwiązanie funkcjonuje od 2022 roku. Mowa tu o dodatku osłonowym, który również ma częściowo zrekompensować podwyżki cen energii oraz żywności. Przysługuje on najmniej zamożnym gospodarstwom domowym.

Dla kogo bon energetyczny?

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska w rozmowie z dziennikiem "Fakt" mówiła o ubóstwie energetycznym, w którym żyje znaczna część Polaków (według szacunków, nawet 4 mln). Szefowa resortu stwierdziła, że ten problem należy w końcu rozwiązać.

Szacuje się, że w Polsce jest nawet 4 mln gospodarstw domowych dotkniętych ubóstwem energetycznym, dlatego ten problem trzeba w końcu rozwiązać.
Paulina Hennig-Kloska w rozmowie z dziennikiem "Fakt"

Właśnie z tego względu rząd pracuje nad stworzeniem bonu energetycznego dla najuboższych obywateli. Obecnie trwają jeszcze konsultacje międzyresortowe, a zatem na szczegóły trzeba będzie poczekać. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że bon energetyczny będzie przyznawany zgodnie z określonym kryterium dochodowym, podobnie jak ma to miejsce w przypadku dodatku osłonowego.

Bon energetyczny 2024. Czy trzeba będzie składać wniosek?

Jak już zostało wcześniej wspomniane, trwają obecnie konsultację między resortami dotyczące wprowadzenia bonu energetycznego. Wobec tego nie wiadomo jeszcze, czy do otrzymania rzeczonej pomocy konieczne będzie składanie stosownego wniosku, choć można przypuszczać, że ów bon nie będzie przyznawany z urzędu.

Warto tutaj zaznaczyć, że wniosek jest potrzebny przy ubieganiu się o dodatek osłonowy. Najmniej zamożne gospodarstwa domowe mogą otrzymać częściową rekompensatę z tytułu rosnących cen energii i żywności. Stosowny wniosek trzeba złożyć w urzędzie gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania w terminie do 30 kwietnia.

Nastolatek z Polski nagrodzony przez NASA za zdjęcie Wilczego KsiężycaPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas