Boom na robo-budowanie trwa. Powstał pierwszy Starbucks z 3D
Druk 3D przestał być futurystyczną wizją odległej przyszłości i szybko wkracza do codziennego życia, rewolucjonizując budownictwo na całym świecie. Od prostych domów po skomplikowane struktury, pozwala tworzyć naprawdę niezwykłe projekty - najnowszy to pierwsza w USA kawiarnię Starbucks wydrukowaną w 3D, która powstała w Teksasie.

Druk 3D może i zapowiadał się jak coś futurystycznego, co realnie zmieni budownictwo dopiero za wiele lat, ale w rzeczywistości szybko stał się naszą rzeczywistością, a różnorodność drukowanych projektów jest niezwykła. Duża swoboda projektowania sprawia, że technologię można wykorzystać do budowy oszczędzających materiały wież wiatraków, tanich domów mieszkalnych w Afryce, biurowców, supermarketów, baz wojskowych, budynków użyteczności publicznej, marsjańskich habitatów czy… meczetów, jak ten wybudowany niedawno w Arabii Saudyjskiej.
Szybko i tanio, czyli Starbucks z 3D
Teraz zaś głośno zrobiło się o pierwszej kawiarni Starbucks, która powstała w technologii druku 3D. Budynek znajduje się w Brownsville w amerykańskim stanie Teksas i zgodnie z planem - jak podaje lokalny portal Brownsville Today - lokalna społeczność już dziś powinna spróbować pierwszej kawy serwowanej w tym miejscu (choć Starbucks nie podał oficjalnie daty otwarcia, ograniczając się do typowego "wkrótce"). Budowa rozpoczęła się pod koniec 2024 roku, a jej budżet szacowany jest na około 1,2 mln dolarów - informują źródła z dokumentów rządowych z 2023 roku.
Technologia druku 3D zmienia oblicze budownictwa
Projekt jest prowadzony przez niemiecką firmę Peri 3D Construction, znaną z budowy największego w Europie budynku drukowanego w 3D. Do realizacji wykorzystano również tę samą drukarkę Cobod BOD2, która została zamontowana na miejscu i podążała za wcześniej przygotowanym planem, nanosząc kolejne warstwy specjalnej mieszanki betonowej, powoli tworzyła charakterystyczną strukturę ścian.
Następnie ekipa remontowa dodała okna, zadaszenie i wyposażenie wnętrza, by na miejscu powstała w pełni funkcjonalna kawiarnia. Nowo powstały Starbucks ma powierzchnię około 130 m² i jedną kondygnację, a do tego budynek zaprojektowano z myślą o zamówieniach na wynos i obsłudze drive-thru, a nie jako miejsce do miłego spędzania czasu. To podejście podkreślać ma rosnącą rolę technologii w szybkim i efektywnym świadczeniu usług.