Cegły jak klocki Lego. Czemu wcześniej na to nie wpadliśmy?

Jeśli kiedykolwiek jako dzieci lub już jako dorośli układaliście klocki LEGO, możecie zostać budowlańcami i zacząć stawiać domy. Tak przynajmniej twierdzi zespół odpowiedzialny za nowy materiał budowlany z recyklingu, dostępny w postaci klocków o nazwie Plaex.

Jeśli kiedykolwiek jako dzieci lub już jako dorośli układaliście klocki LEGO, możecie zostać budowlańcami i zacząć stawiać domy. Tak przynajmniej twierdzi zespół odpowiedzialny za nowy materiał budowlany z recyklingu, dostępny w postaci klocków o nazwie Plaex.
Cegły jak klocki Lego dla dorosłych /Plaex /materiały prasowe

Cegła, o której mowa, została wykonana z materiału nazywanego "Plaex-crete" - mocnego kompozytu składającego się w ponad 90 proc. z tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu, które jest rozdrabniane, oczyszczane i przepuszczane przez wytłaczarkę w celu wytworzenia pasty przypominającej cement. Gotowy produkt składa się zasadniczo z tej pasty i kilku dodatkowych składników stanowiących pozostałe 10 proc. (barwniki oraz inhibitory UV i płomieni).

Cegły jak klocki Lego

Ostateczny blok jest o 35 proc. lżejszy niż tradycyjna cegła w jego rozmiarze, ale główną zaletą jest tu jednak łatwa i bezproblemowa metoda budowania, w której elementy  wskakują na swoje miejsce bez potrzeby cięcia i zaprawy. Firma twierdzi, że dwupiętrowa budowa zajęłaby 11-12 dni (i to przy użyciu minimalnej ilości wyposażenia), w porównaniu do 65 dni przy wykorzystaniu prefabrykatu budowlanego i 128 dni dla lanego cementu. Co więcej, firma nie ukrywa nawet, że taka forma pozwala kierować ofertę również do przyszłych humanoidalnych robotów murarskich.

Reklama

Jak powstał ten pomysł? Twórca Plaex, Dustin Bowers, który z zawodu jest stolarzem, przekonuje, że w 2017 roku, kiedy został ojcem i częściej patrzył na klocki Lego, zdał sobie sprawę, jak nieefektywna jest branża budowlana. W tym samym roku przeżył kolejny moment olśnienia, czytając artykuł badawczy na temat wykorzystania tworzyw sztucznych jako kruszywa w betonie.

Komu domek z klocków Lego?

Tworzywa sztuczne wykorzystywane do produkcji innowacyjnych cegieł, w tym PETE, LDPE, PP i HDPE (ale nie PVC ani PS), pochodzą od partnerów zajmujących się "rozszerzoną odpowiedzialnością producenta" (EPR), najczęściej w postaci odpadów rolniczych. Są one następnie przetwarzane i prasowane w bloki LinX do podłużnych murków i zaokrągleń oraz bloki Brick&Panel do budowy ścian.

Choć bloki można już zamawiać, firma pracuje nad uzyskaniem pozwoleń na użytkowanie w domach - obecnie są one zatwierdzone do stosowania wyłącznie w magazynach, murach i architekturze krajobrazu. Zespół niedawno nawiązał współpracę z JOT Design, aby pokazać, w jaki sposób produkty można wykorzystać w projektowaniu domów i nie da się ukryć, że wygląda to naprawdę ciekawie.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: cegły | budownictwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy