Chińczycy użyli komputerów kwantowych do złamania wojskowego szyfrowania
Klasyczna kryptografia, szeroko stosowana w sektorze bankowym i wojskowym, od lat zapewnia bezpieczeństwo danych. Chińscy badacze twierdzą jednak, że odkryli "rzeczywiste i znaczące zagrożenie" dla tych systemów, a mowa o komputerach kwantowych.
Jak wynika z publikacji South China Morning Post (SCMP), chiński zespół badawczy wykorzystał komputer kwantowy D-Wave do przeprowadzenia pierwszego udanego ataku kwantowego na powszechnie używane algorytmy kryptograficzne. Badania dotyczyły algorytmów kryptograficznych klasyfikowanych jako algorytmy sieci substytucyjno-permutacyjnej (SPN), które są fundamentem szeroko stosowanych standardów, jak Rivest-Shamir-Adleman (RSA) i Advanced Encryption Standard (AES).
Chińskojęzyczny artykuł badawczy zatytułowany "Algorytm ataku kryptograficznego z kluczem publicznym typu Quantum Annealing oparty na D-Wave" opisuje, jak dwa podejścia techniczne oparte na algorytmie wyżarzania kwantowego mogą zostać wykorzystane do podważenia bezpieczeństwa klasycznej kryptografii RSA.
Algorytmy kryptograficzne zagrożone atakiem kwantowym
Pierwsza z proponowanych metod ataku "w całości opiera się na komputerach D-Wave". Badacze wykorzystują kanadyjski komputer kwantowy do przeprowadzenia ataku kryptograficznego, przedstawiając mu kombinację problemu optymalizacji i problemu wyszukiwania w przestrzeni wykładniczej. Problemy te są rozwiązywane sś przy użyciu modeli Ising i QUBO.
Drugi proponowany atak łączy technologię kryptograficzną opartą na obliczeniach klasycznych, jak algorytm podpisu Schnorra i technika zaokrąglania Babai, z algorytmem wyżarzania kwantowego, aby działać "poza zasięgiem tradycyjnych metod obliczeniowych". Przy zastosowaniu powyższych technik i komputera kwantowego D-Wave, zespół kierowany przez Wanga Chao z Uniwersytetu w Szanghaju twierdzi, że udało mu się pomyślnie przełamać szeroko stosowaną strukturę SPN.
Przyszłość kryptografii
Chociaż Wang odmówił podania dalszych szczegółów na ten wrażliwy temat, sugerowane kierunki rozwoju mogą wskazywać, że algorytmy szyfrujące klasy wojskowej, takie jak AES-256, są bliskie złamaniu. Oprócz tego, techniki oparte na kwantach i wspierane przez kwanty mogą przyspieszyć moment, w którym obecna technologia kryptograficzna dla wojska i przedsiębiorstw stanie się niewystarczająca.
W obliczu powyższych informacji uspokaja fakt, że organizacje takie jak Narodowy Instytut Standaryzacji i Technologii (NIST) pracują nad oceną i ustaleniem algorytmów kryptograficznych, które mają być odporne na próby złamania za pomocą komputerów kwantowych.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!