Co to jest chmura internetowa, jak działa i do czego służy?

Jak zabezpieczyć zdjęcia z wakacji, które zrobisz smartfonem? Najlepsza będzie chmura internetowa. Dysk zewnętrzny, pamięć USB czy karta pamięci są, ale łatwo mogą się uszkodzić. Dlatego przygotowaliśmy zestaw najlepszych chmur internetowych, do których warto przesyłać fotki i nie tylko. Jak działają?

Najlepsza chmura na zdjęcia z wakacji. Zachowuj swoje letnie wspomnienia w Internecie
Najlepsza chmura na zdjęcia z wakacji. Zachowuj swoje letnie wspomnienia w Internecie123RF/PICSEL

Co to jest chmura internetowa?

Chmura internetowa est usługą polegającą na przechowywaniu naszych danych (zdjęć czy filmów) na serwerze usługodawcy. Dzięki niej mamy wciąż stały dostęp do naszych plików, nawet jeśli nie są dostępne na urządzeniu.

Chmura internetowa przypomina dysk zewnętrzny. Mimo wszystko posiada więcej zalet. Nie musimy jej ze sobą nosić, obawiając się o jej uszkodzenie. Jedyną niezbędną rzeczą do jej uruchomienia jest dostęp do Internetu.

Coraz więcej klientów decyduje się na przejście z danymi na chmurę, a usługodawcy oferują pewną przestrzeń w chmurze za darmo.

Czy dane w chmurze internetowej są bezpieczne?

Zdjęcia w chmurze internetowej w teorii są bezpieczne. Wszystko przez fakt, że chmury posiadają zabezpieczenia szyfrujące dane. W praktyce owszem, istnieje szyfrowanie, które pozwala zabezpieczyć nasze pliki w Internecie. Nikt nie będzie w stanie się do nich dostać bez danych dostępowych. Pamiętajmy jednak, że w sieci wielokrotnie mogą zdarzyć się ataki hakerskie. Złamanie zabezpieczeń lub wyciek danych daje dostęp do naszej chmury każdemu zainteresowanemu.

Chmura internetowa nie jest wyłącznie fikcyjnym, cybernetycznym bytem. Postawiona jest na fizycznie istniejących serwerach. Dlatego też bezpieczeństwo zależy od sprawności serwerów.

Poważne uszkodzenie serwerów skutkować może utratą kopii zapasowych danych. Mimo wszystko jest to najbardziej pesymistyczna wizja, jaką można sobie wyobrazić. O serwery zazwyczaj właściciele dbają, a tego typu awarie zdarzają się bardzo rzadko.

Internetowe chmury danych z naszymi zdjęciami utrzymywane są na fizycznych serwerach. Ich uszkodzenie mogłoby doprowadzić do całkowitego zniszczenia zapisanych w Sieci plików123RF/PICSEL

Najlepsza chmura internetowa za darmo

Chmury internetowe oferują zarówno płatne, jak i bezpłatne pakiety. Nie zawsze bezpłatna opcja jest najgorsza. Jeśli nie potrzebujemy kilku terabajtów danych na zdjęcia, darmowa chmura powinna nam wystarczyć na wakacyjne zdjęcia.

Sprawdźmy więc, jakie firmy oferują bezpłatną chmurę oraz jaki limit danych posiadają. Może się okazać, że darmowe wersje usług w zupełności nam wystarczą.

  • Dropbox - w darmowej opcji oferuje 2 GB przestrzeni. Możemy bezpłatnie zwiększać pojemność dysku przez polecanie usługi znajomym. Za każdą osobę otrzymamy dodatkowe 500 MB.
  • Sync.com - darmowa opcja oferuje pojemność 5 GB. Za polecenie usługi znajomemu otrzymamy dodatkowy 1 GB. Oprócz tego w Sync.com zdjęcia nie ulegają kompresji, więc nie musimy martwić się gorszą jakością.
  • Microsoft OneDrive - z początku firma oferowała w darmowej wersji aż 30 GB danych. Obecnie limit ten został zmniejszony do 5 GB. Pomimo braku kompresji zdjęć, dużo użytkowników skarży się na wolny transfer.
  • Flickr - dawno temu usługodawca oferował prawie 1 TB za darmo! Obecnie pamięć dysku nie jest uzależniona od pojemności danych, tylko od liczby zdjęć. Na Flickr za darmo możemy przechowywać do tysiąca zdjęć (które ulegają kompresji).
  • Google Drive - jeden z najpopularniejszych chmur na zdjęcia z wakacji. Dostęp do dysku otrzymujemy od razu po założeniu konta Google - nawet maila. Za darmo otrzymujemy aż 15 GB przestrzeni na nasze dane.
  • pCloud - mniej znana opcja, oferująca 10 GB miejsca na wirtualnym serwerze. Jedyny problem podawany przez użytkowników to odtwarzacz wideo.
  • MEGA - uznany za lidera darmowych chmur na zdjęcia. W darmowej wersji programu otrzymujemy aż 50 GB przestrzeni dyskowej. Mimo wszystko coś za coś. Maksymalny dzienny limit pobierania wynosi 5 GB.

Jak założyć własną chmurę internetową NAS?

Chmura internetowa nie jest dostępna wyłącznie u dużych usługodawców. Jesteśmy w stanie stworzyć własną chmurę na zdjęcia z wakacji. 

Pomoże nam w tym NAS, czyli serwer z dyskiem zewnętrznym podpięty do sieci domowej. Dysk zewnętrzny podpięty do Sieci daje nam szanse na wgląd w pliki poza domem. NAS polecany jest przez wiele osób do robienia backupu danych, niekoniecznie tylko zdjęć.

Kupując NAS, powinniśmy liczyć się z tym, że od nas zależy jego zabezpieczenie. Dlatego też po zakupieniu, a następnie podłączeniu urządzenia powinno się zadbać o kilka kroków. Po pierwsze, zaleca się zrobienie dwóch kopii zapasowych wszystkich danych. Oprócz tego dobrze mieć jeszcze jedną kopię na innym nośniku, np. pendrive. Na koniec dobrze będzie kolejną kopię zapasową pozostawić poza domem lub biurem. Dzięki temu zabezpieczamy dostęp do naszych plików w przypadku kradzieży danych.

Stworzenie domowej chmury na zdjęcia z wakacji możliwe jest po zakupieniu serwera NAS oraz zewnętrznego dysku. Dodatkowo konieczne jest posiadanie routera sieciowego oraz dowolnego urządzenia, które będzie można połączyć z serwerem. Na samym początku, gdy posiadamy już wszystkie sprzęty, podpinamy NAS do zasilania oraz routera. Nastąpi konfiguracja konta, nadawanie uprawnień i ustawienia. W tym momencie możemy wydzielić strefy na serwerze dla każdego domownika korzystającego z chmury. Gotowe. Teraz po zalogowaniu na nasze konto mamy wgląd w dane, niezależnie od naszej lokalizacji.

Chmura internetowa na zdjęcia w Androidzie

Obecnie najwięcej zdjęć na wyjazdach robionych jest telefonem komórkowym. Dlatego też dobrze byłoby bezpośrednio z poziomu urządzenia zgrywać zdjęcia z wakacji na chmurę. 

Android dobrze w takiej sytuacji współpracuje z aplikacją Zdjęcia Google. Umożliwia ona automatyczne przesyłanie zdjęć do chmury. 

W porównaniu z telefonami od Apple, Android posiada Zdjęcia Google jako domyślnie zainstalowaną aplikację.

***

Czytaj także:

Meble zamiast śmieci. Polski sposób na recyklingDeutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas