Jak stworzyć pierwszą aplikację na Androida dla sklepu Google Play?

Masz pomysł na aplikację ale nie wiesz od czego zacząć? Google Play jest najpopularniejszym sklepem z aplikacjami na Androida na świecie. Jeśli tam trafi, może mieć nawet miliony pobrań.

Jak zrobić pierwsze kroki w tworzeniu własnej aplikacji na Androida?
Jak zrobić pierwsze kroki w tworzeniu własnej aplikacji na Androida?123RF/PICSEL

Początki pracy nad aplikacją na Androida

Na początku trzeba się zastanowić ile pracy chce się włożyć w aplikację na Androida, ile pieniędzy chce się w nią zainwestować, a także jaki będzie wkład w dalszy jej rozwój oraz na ilu typach urządzeń chce się, by dana aplikacja działała. Każde pytanie jest istotne, gdyż może zaważyć nad dalszymi losami aplikacji.

Kolejnym krokiem jest podjęcie decyzji, czy chce się wykorzystać metodę DIY do zbudowania aplikacji, czy raczej jest się skłonnym wynająć odpowiednią firmę, aby zrobiła to za nas. Inną opcją jest współpraca z niezależnym programistą. Tutaj należy zwrócić uwagę na wszelkie aspekty współpracy.

Co dalej jeśli wybierzesz samodzielną metodę DIY?

Podstawą metody DIY jest samodzielne programowanie aplikacji na Androida. Metoda ta jest najlepszą opcją (i najtańszą) dla osób chcących samodzielnie stworzyć swoją apkę. Wiąże się to z niewielkimi lub nawet zerowymi kosztami.

Jeśli już się wybrało metodę DIY, należy wybrać język programowania, tutaj można wybrać spośród najpopularniejszych, czyli Java, C++, czy Kotlin. Dobrym rozwiązaniem może okazać się także użycie Pythona, Darta lub C#.

Wydaje się, że najwłaściwszym wyborem będzie Kotlin, gdyż Google ogłosił, że będzie on nowym, podstawowym językiem programowania. Tym bardziej, jeśli nie ma się doświadczenia w programowaniu.

"Finałowym" krokiem takiego podejścia jest zakodowanie aplikacji na Androida na oficjalnej stronie z narzędziami programowania Android Studio. Jest to całkowicie darmowe, należy tylko pobrać najbardziej dogodną dla siebie wersję oprogramowania, zainstalować ją na swoim komputerze i można zaczynać dalsze prace.

Ile kosztuje zatrudnienie firmy do stworzenia aplikacji na Androida?

Jeśli nie ma się czasu na samodzielne kodowanie lub jego naukę odpowiednim krokiem będzie wynajęcie specjalnej firmy, która zrobi to za Ciebie.

Na rynku figuruje wiele firm o ugruntowanej pozycji w sektorze tworzenia aplikacji. Wybór może być ciężki i nieoczywisty. Na początku postaraj się od zrobienia zestawu dziesięciu najlepszych firm bazując na wyszukiwaniach online.

Przy wyborze oceniaj ich stronę internetową, czyli zobacz, czy dana firma prezentuje wcześniej wykonane przez siebie aplikacje, czy strona wygląda profesjonalnie, jakie usługi konkretnie proponują, czy są w stanie stworzyć aplikację na Androida działającą na różnym sprzęcie, aż w końcu zobaczyć opinie innych użytkowników oraz recenzje.

Kolejnym krokiem będzie zawężenie swojej listy do trzech najlepszych, według Ciebie, firm zajmujących się tworzeniem aplikacji. Dalej skontaktuj się z nimi, aby porozmawiać o Twoim pomyśle. Możesz ich poprosić o przesłanie szczegółów (o ile to możliwe) dla Twojego projektu.

Stawka za stworzenie aplikacji jest różna, zależna od wielkości i zaawansowania projektu. Tutaj jest to kwestia indywidualna. Według różnych źródeł, wynajęcie kilkuosobowego zespołu może kosztować kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie.

Ile kosztuje praca programisty przy pisaniu aplikacji na Androida?

Koszt stworzenia aplikacji przez niezależnego programistę może być o wiele niższy, niż w przypadku zatrudnienia całej firmy. Jednocześnie można zaoszczędzić bardzo dużo czasu, gdyż nie trzeba samodzielnie tworzyć projektu i samodzielnie programować.

Najlepszym wyborem będzie doświadczony programista, który ma wprawę w tworzeniu m.in. interfejsu użytkownika oraz takiego, który posiada doświadczenie w tworzeniu szkieletu projektu i oczywiście doświadczenie w programowaniu. Można stworzyć listę "najlepszych" tak jak w przypadku poszukiwania firmy.

Wynajęcie programisty może kosztować od kilkudziesięciu złotych, do nawet kilkuset złotych za godzinę pracy. Wszystko oczywiście zależy od ich doświadczenia oraz charakteru i złożoności Twojego pomysłu.

Wysokość stawki jest określona również od:

  • Czy aplikacja wymaga profilu użytkownika i zaplecza serwerowego do przechowywania danych
  • Czy będzie prowadzona sprzedaż produktów e-commerce i czy potrzebna jest bramka płatnicza
  • Czy w aplikacji będzie prowadzona pozostała sprzedaż innych produktów
  • Czy w aplikacji mają być dostępne zaawansowane multimedia
  • Na jakim sprzęcie ma działać aplikacja?

Jaki może być przychód z aplikacji w sklepie Google Play?

Jeśli pomysł jest obiecujący, wówczas istnieje duża szansa na odzyskanie kilkukrotnego wkładu własnego na początkowym etapie funkcjonowania aplikacji.

Według dostępnych danych, dziesięć najpopularniejszych aplikacji na Androida generuje przychody w wysokości około 417 milionów dolarów miesięcznie. Najlepiej jest stworzyć na początku stosunkowo prostą w obsłudze aplikację, a potem w miarę napływu przychodów, rozszerzać ją o kolejne funkcje.

Ukraińska armia walczy w Donbasie. Tak wyglądają ich codzienne zmagania z wojenną rzeczywistościąAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas