Co to jest pas szahida? Przerażająca broń fanatycznych terrorystów

Fanatycy na całym świecie stosują pasy samobójców jako broń terroru, dokonując brutalnych ataków na cywili. Popularnie nazywane pasami szahida, stanowią dla wielu synonim współczesnego terroryzmu. Czym jest pas szahida, czemu jest tak niebezpieczny i skąd wzięła się jego nazwa?

Replika pasu szahida używana do trenowania amerykańskich żołnierzy
Replika pasu szahida używana do trenowania amerykańskich żołnierzySgt. Lauren TwiggWikimedia Commons
Replika pasu szahida używana do trenowania amerykańskich żołnierzySgt. Lauren TwiggWikimedia Commons

18-latek planował zamach w Polsce. Chciał użyć pasu szahida

Rano ABW poinformowało o zatrzymaniu 18-latka, który chciał dokonać zamachu terrorystycznego na jedną z dolnośląskich komend policji. Podejrzany w 2022 przeszedł na islam i miał utrzymywać kontakt z osobami powiązanymi z Państwem Islamskim. Miał się nimi inspirować w swojej działalności.

Do zatrzymania doszło 16 czerwca, a po nim funkcjonariusze ABW przeszukali mieszkanie mężczyzny. Znaleźli w nim informacje i półprodukty do stworzenia pasa szahida. To właśnie za jego pomocą 18-latek chciał dokonać zamachu.

Czym jest pas szahida?

Termin pas szahida to spopularyzowana nazwa prowizorycznego ładunku ułożonych w postaci kamizelki bądź pasa, wypełnionego materiałem wybuchowym. To względnie tanie i proste w konstrukcji urządzenia, używane do przeprowadzania zamachów terrorystycznych. Jest niezwykle brutalną bronią, gdyż skonstruowany jest tak, aby dokonać, jak największych zniszczeń, kosztem życia zamachowca, który go nosi.

Pas szahida najczęściej występuje w formie kilku cylindrów bądź płyt wypełnianych materiałem, ułożonych na brzuchu i na ramionach i przykrytych ubraniem. Naszpikowane są często rzeczami pełniącymi funkcję odłamków np. kawałkami metalu. Za pomocą prowizorycznej elektroniki pas szahida jest połączony z detonatorem, który może być uruchamiany własnoręcznie przez niosącego pas, ale może być także ustawiony czasowo.

Pas szahida zawiera zwykle 5-20 kilogramów prowizorycznego materiału wybuchowegoCory DoctorowWikimedia Commons

Dlaczego pas szahida jest niebezpieczny?

Ze względu na zabicie noszącego, pasy szahida wykorzystują fanatycy-samobójcy. Dla takich ludzi nie ma nic ważniejszego niż dokonanie zamachu z jak największymi zniszczeniami. Jeśli nie zostaną uchwyceni przed tragedią, może uchronić tylko nagła zmiana myśli u zamachowcy i zwrócenie się do służb.

Pasy szahida nie wymagają specjalistycznych materiałów wybuchowych, często niedostępnych dla terrorystów. Jeśli jest dobrze skonstruowany i ukryty, może pozostać niewidoczny, a zamachowiec będzie poruszał się wśród tłumów, nie wzbudzając podejrzeń. Jeśli ten nie zostanie poddany szczegółowej kontroli, o pasie szahida służby dowiedzą się, gdy będzie za późno.

Izraelski żołnierz znajdujący ukryty pas szahidaIsrael Defense Forces, licencja Creative Commons 2.0Wikimedia Commons

Skąd nazwa "pas szahida"?

Urządzenia nazywane "pasem samobójcy" bądź "kamizelkami wybuchowymi" istniały już dawna i wykorzystywali je m.in. Japończycy i Chińczycy podczas II Wojny Światowej. Termin "pas szahida" powstał w odniesieniu do używania takich prowizorycznych ładunków przez islamskich zamachowców. "Szahid" to pojęcie wywodzące się z Koranu, oznaczające męczennika, który po oddaniu życia w walce o wiarę, ma zapewnione miejsce w raju. W prostych słowach, dla islamskich zamachowców-fanatyków, pas szahida jest idealnym sposobem walki z "niewiernymi".

Pasy szahida to broń islamskich grup terrorystycznych na całym świecie i wykorzystywali je m.in. bojownicy czeczeńscy, Al-Ka’ida czy bojownicy Państwa Islamskiego. Ci ostatni przyczynili się do ogromnej popularyzacji terminu "pas szahida", poprzez ataki terrorystyczne w poprzedniej dekadzie na całym świecie.

Bojownicy Państwa Islamskiego w AlgierzeHo0202, licencja Creative Commons 4.0Wikimedia Commons

Najbrutalniejsze zamachy z wykorzystaniem pasa szahida

Największe tragedie z wykorzystaniem tej broni miały miejsce w krajach Bliskiego Wschodu oraz Azji. Brutalne zamachy z wykorzystaniem pasów szahida miały miejsce w irackim Bagdadzie i Karabalu 2 marca 2004 roku podczas dnia Aszury, gdzie celem byli świętujący muzułmanie szyiccy. Zginęły aż 182 osoby, a 652 zostały ranne, w atakach z użyciem pasów szahida, ognia karabinów i wozów kamikadze. Niebywałą tragedią były zamachy 29 kwietnia 2019 roku na Sri Lance. W dzień nocy wielkanocnej doszło do serii eksplozji z użyciem samych pasów szahida w kościołach i hotelach kilkunastu miast, w których łącznie zginęły 182 osoby, a 679 zostało rannych.

W Europie szczególnie brutalna była seria czterech wybuchów w Londynie z 7 lipca 2005, które prócz zamachowców zabiły 52 osoby i raniły 784. W 2016 roku w Brukseli trzej islamscy terroryści zabili w samobójczych wybuchach 32 osoby i ranili 340. Szczęściem jest więc, że ABW udało się zatrzymać 18-latka, który planował dokonać zamachu z wykorzystaniem pasu szahida u nas w kraju.

Przed wojną pracowali w IT. Teraz latają dronami nad linią frontuAFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas