Czy reset do ustawień fabrycznych usuwa wirusy z telefonu?
Wirusy i cyfrowe zagrożenia stanowią niebezpieczeństwo dla naszych telefonów. Mówi się, że jednym ze sposobów na pozbycie się wirusów z telefonu jest jego reset do ustawień fabrycznych. Czy faktycznie ich przywrócenie jest metodą na pozbycie się wirusów ze smartfona?
Spis treści:
Czy przywrócenie ustawień fabrycznych usunie wirusy z telefonu?
Jeszcze kilka lat temu panowało przekonanie, że reset telefonu do ustawień fabrycznych usuwa wirusy. Było w tym sporo prawdy, ponieważ dogłębne wyczyszczenie systemu pomagało w kasowaniu niepożądanego i złośliwego oprogramowania. Niestety, z biegiem czasu wirusy stały się bardziej zaawansowane, przez co zwykły reset i skasowanie plików mogły nie wystarczyć.
W niektórych przypadkach należy odłączyć telefon od sieci, wyłączyć tym samym sklep Google Play i dopiero potem przeprowadzić przywracanie ustawień fabrycznych. Dobrym pomysłem jest również zainstalowanie dobrego antywirusa na czysty system, który przeprowadzi analizę zawartości naszego urządzenia. W ten sposób uzyskamy pewność, że wszystko jest w porządku.
Reset do ustawień fabrycznych - po co?
Przywracanie ustawień fabrycznych w telefonie to sposób na wiele dolegliwości naszego urządzenia. Zawirusowany system to jedno, ale reset może przydać się w innych okolicznościach. Kiedy warto przywrócić ustawienia fabryczne w naszym telefonie?
- Telefon działa wolno, a pamięć jest zaśmiecona wieloma plikami
- Chcemy od nowa skonfigurować urządzenie krok po kroku
- Urządzenie ma wirusy
- W pamięci jest zbyt wiele danych
Warto pamiętać, aby zrobić kopię najważniejszych plików. Mowa tu np. o zdjęciach czy notatkach, których nie chcemy stracić. W innym wypadku reset do fabrycznych ustawień skasuje je wszystkie.
Po resecie wirus nadal jest w telefonie. Co zrobić?
Nasz zawirusowany telefon został poddany resetowi do ustawień fabrycznych. Niestety, po usunięciu wszystkiego, szkodliwe oprogramowanie nadal jest obecne. Co zrobić w takiej sytuacji? Możliwe, że przywrócenie ustawień nie pomoże, a problem ma znacznie poważniejszą przyczynę.
Zobacz też: Tanie a dobre - telefony do 500 zł
Jedną z opcji jest zainfekowanie samego systemu, przez co reset nie będzie mógł nam pomóc. Złośliwe oprogramowanie może kryć się w pamięci systemowej lub plikach kopii zapasowej. To sytuacja niezwykle rzadka, ale nadal prawdopodobna. Wówczas dobrym krokiem okaże się oddanie telefonu do autoryzowanego serwisu.
Wirusy na telefon - jak ich unikać?
Wirusy mogą znaleźć się nie tylko na komputerze, ale również smartfonie. Zawirusowany telefon to duże zagrożenie. Szkodliwe oprogramowanie może pogorszyć pracę jego podzespołów i baterii. Istnieje ryzyko, że przy pomocy wirusa zostaniemy okradzeni z naszych danych, w tym i tych dotyczących płatności, haseł i loginów. Jak chronić telefon przed wirusami?
- Zainstaluj dobry antywirus na telefon;
- Unikaj pobierania i instalowania aplikacji z niepewnych źródeł;
- Regularnie monitoruj stan systemu i jego działania przy pomocy systemowych aplikacji;
- Nie korzystaj z podejrzanych stron internetowych;
- Nie wchodź w linki z dziwnych źródeł, nie pobieraj plików, co do których nie mamy pewności, że są bezpieczne;
- Twórz kopię zapasową systemu;
- Uważaj na publiczne sieci WiFI;
Dbanie o nasz telefon i unikanie wirusów jest zatem podobne do tego, co powinniśmy robić na komputerze. Zdrowy rozsądek jest naszą najpotężniejszą bronią. Dzięki niej unikniemy przykrych konsekwencji.
Czytaj na Antyweb | Chamstwo i brak szacunku. Podróż z Wizz Air to droga przez mękę