Czy smartwatch dobrze mierzy puls, ciśnienie i cukier? Nie do końca...

Smartwatche nie są urządzeniami medycznymi. Od podkreślenia tego faktu warto rozpocząć rozważania na temat, czy popularne opaski mogą zastąpić profesjonalne badania medyczne. Niemniej z każdym kolejnym rokiem giganci technologiczni chwalą się coraz dokładniejszymi wynikami pomiarów ciśnienia czy saturacji, zbliżonymi do urządzeń medycznych. Pomimo że nie należy podejmować decyzji zdrowotnych wyłącznie na podstawie wyników dostarczonych przez zegarki, sprawdzamy, czy smartwatche są wiarogodne. A jeśli tak, to na ile.

Czy smartwatch dobrze mierzy puls?

Przedmiotem szczegółowych analiz mierzenia pulsu przez smartwatche zajęli się naukowcy z Uniwersytetu w Oregonie. Niestety z perspektywy rozwoju technologii ostatnich lat, można uznać je za "wiekowe". W 2019 światło dzienne ujrzał raport, który odpowiadał, czy smartwatch dobrze mierzy puls. Pod lupę zostały wzięte dwa zegarki - Apple Watch 3 i Fitbit Charge. Te porównano z pomiarem dokonanym za pomocą profesjonalnego EKG. Pomijając rok badania, bardzo ważne jest to, że brano pod uwagę całodobową analizę pulsu, a nie jedynie czas sportowego wysiłku.

Reklama

Jakie były wyniki porównań? Z jednej strony obiecujące, ponieważ ogólna dokładność pomiaru w ciągu codziennych czynności wyniosła 95% w przypadku Apple i 91% w przypadku Fitbit Charge. Czy smartwatch dobrze mierzy puls podczas aktywności? Dokładna analiza udowodniła, że z tym finalnie jest problem. Testowane zegarki były dokładne w granicach od 67 do 92%. W porównaniu chociażby do pulsometru piersiowego, którego dokładność sięga 99%, to niski wynik.  

Czy smartwatch dobrze mierzy puls? Swoje badania naukowcy podsumowali stwierdzeniem, że choć sportowe zegarki dają bardzo dobre i zbliżone wyniki, to najprawdopodobniej nie zastąpią standardu EKG w warunkach medycznych w najbliższym czasie. Problemem są na przykład nieregularne ruchy nadgarstka determinujące wyniki. Czy smartwatch dobrze mierzy puls? Naukowcy zauważyli jednocześnie, że im wyższe tętno, tym gorsza jakość pomiarów.

Czy smartwatch dobrze mierzy ciśnienie?

Pomiar ciśnienia w zegarku to standard w sportowych opaskach. Część z nich ma naprawdę wysokie wyniki i jest tak samo skuteczna w pomiarach stanu zdrowia, jak urządzenia medyczne. Najbardziej reprezentatywnym przykładem jest Samsung Galaxy Watch 4. Prosty test polegający na sprawdzeniu różnicy w wyniku między ciśnieniomierzem medycznym a modułem umieszczonym w tym urządzeniu to różnica tylko kilku punktów w wynikach

Czy smartwatch dobrze mierzy ciśnienie? Pomimo obiecujących pomiarów trzeba pamiętać, że na wyniki pomiaru ciśnienia i konfabulacje wpływają mimowolny ruch dłoni, kilka wypowiedzianych słów czy głęboki oddech. By mieć pewność, trzeba wykonać kalibrację zegarka. Należy jednocześnie zmierzyć ciśnienie za pomocą zegarka i zewnętrznego urządzenia. Wyniki z ciśnieniomierza należy wprowadzić do zegarka (aplikacji), a synchronizowanie pomiarów należy powtarzać. Dopiero wtedy uzyskamy miarodajne wyniki, choć konieczność używania ciśnieniomierza do prawidłowej pracy smartwatcha nieco dyskwalifikuje pozycję tego drugiego.

Czy smartwatch dobrze mierzy cukier?

Mierzenie glukozy w zegarkach ma być powszechne w najbliższych latach. Na takie rozwiązanie czekają przede wszystkim osoby, które mierzą się z problemami cukrzycy. Problemem jest jednak technologia. Jak niełatwe to zadanie, przekonuje się Apple, który pracuje nad specjalnym czujnikiem blisko dekadę i na nową technologię każe czekać kolejne lata. Diabetycy na nieinwazyjne badanie poziomu cukru we krwi muszą niestety jeszcze poczekać.

Nadzieję na pozytywne zmiany przynosi Huawei Watch 4. Choć nie zapewnia odczytów poziomu cukru we krwi na żądanie, to informuje za pomocą powiadomienia, gdy cukier zaczyna podnosić się ponad bezpieczny poziom. Korzystanie z funkcji możliwe jest obecnie poprzez wzięcie udziału w programie badawczym. Trzeba mieć ukończone 18 lat.

Czy smartwatch dobrze mierzy kalorie?

Warto zacząć od tego, że smartwatch nie liczy spalonych kalorii. Wartości podane przez urządzenie to wynik dwóch zmiennych. Pierwsza to działanie algorytmów, które szacują licznik kalorii w oparciu o nasz wiek, płeć czy masę ciała z analizą wykonywanego wysiłku fizycznego. Druga zmienna to najczęściej pomiar pulsu. Ten również wpływa na licznik spalonych kalorii. W części modeli smartwatche wykorzystują także funkcję pomiaru temperatury powierzchni skóry

Czy smartwatch dobrze mierzy kalorie? Trudno oczekiwać idealnych wyników, a wszystkie dane podczas wysiłku fizycznego należy traktować tylko i wyłącznie jako orientacyjne. To dobra wskazówka dla oszacowania, ile kalorii mniej więcej spala organizm. Absolutnej pewności jednak nie ma, bo problematyczne jest spalanie kalorii samo w sobie. Z założenia osoby, które ćwiczą codziennie, spalają mniej kalorii niż osoby ćwiczące sporadycznie. Mnoga liczba zmiennych nie pozwala na idealne oddanie przez smartwatcha liczby spalonych kalorii.

Czy smartwatch dobrze mierzy saturację?

Saturacja to nasycenie krwi tlenem. Poziom dotlenienia organizmu to obok temperatury ciała, tętna czy ciśnienia tętniczego to jeden z najważniejszych parametrów życiowych. Sportowe opaski również mają takie funkcje. Czy smartwatch dobrze mierzy saturację? Giganci technologii chwalą się, że jak najbardziej. Pod koniec 2022 roku Samsung poinformował, że ich Galaxy Watch 4, a dokładnie zaimplementowany w urządzeniu pulsoksymetr, pokazuje wyniki bardzo zbliżone do tych, które wyszły po zmierzeniu profesjonalnymi aparatami.

Jak działają smartwatche mierzące saturację? Pulsoksymetr bada zawartość czerwonych krwinek związanych z tlenem w naczyniach włosowatych, wykorzystując do tego widmo światła czerwonego oraz podczerwonego. Dane trafiają do smartwatcha, który przelicza ilość czerwonych krwinek przenoszące tlen. Wynik podany jest w procentach. Choć wynik jest zbliżony do profesjonalnych urządzeń, po niepokojących danych płynących z aplikacji saturację należy zaktualizować badaniem pulsoksymetrem medycznym.

Czy smartwatch jest miarodajny? Popularne opaski na rękę są świetnym punktem wyjścia do tego, by bardzo świadomie kontrolować swoje podstawowe parametry zdrowotne. Przyda się praktycznie każdemu. Niemniej wyniki na smartwatchu często nie pokrywają się z urządzeniami sensu stricto medycznymi. Dlatego ewentualne wątpliwości co do wyników należy skonsultować z lekarzem

CZYTAJ TAKŻE:

Zegarki miliarderów. Biżuteria warta całe życie pracy

Zegarek Apple uratował mu życie. Wykrył migotanie przedsionków

Co kupują posłowie do biur? Sprawdziłem ich wszystkich

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Smartwatch | Apple Watch | Samsung Galaxy Watch | Huawei Watch
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy