Naukowcy: Ćwiczenia fizyczne zwiększają tolerancję na ból

Regularne ćwiczenia fizyczne niosą ze sobą szereg korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Naukowców z kilku instytucji w Norwegii odkryli kolejną. Według ich badań, dzięki regularnym ćwiczeniem możemy zwiększyć próg odczuwania bólu.

Regularne ćwiczenia fizyczne niosą ze sobą szereg korzyści
Regularne ćwiczenia fizyczne niosą ze sobą szereg korzyści123RF/PICSEL

Badania nad bólem

Nie jest żadną nowością stwierdzenie, że aktywność fizyczna to najlepsze co możemy zrobić dla naszego zdrowia. Zwłaszcza jeżeli jesteśmy zmuszeni siedzieć przez większość dnia w związku z naszą pracą, tym bardziej powinniśmy podejmować dodatkową aktywność w ciągu dnia.

Naukowcy z Norwegii przebadali 10 732 dorosłych pod względem tolerancji na ból i wpływu ćwiczeń fizycznych na podwyższenie jego progu. W tym celu zebrali dane w dwóch partiach w odstępie 7-8 lat. Według naukowców osoby, które regularnie ćwiczą, są w stanie wytrzymać większy ból niż osoby, które nie ćwiczą w ogóle.

Dane porównywały tolerancję na ból u poszczególnych osób, który zmierzony za pomocą testu presyjnego na zimno lub CPT. Uczestnicy musieli trzymać rękę w lodowatej wodzie tak długo, jak tylko byli w stanie wytrzymać, do maksymalnego czasu 106 sekund. Wyniki opublikowano w czasopiśmie „PLOS ONE”.

W perspektywie czasu, podjęcie aktywności najwcześniej jak się da, pozwoli zmniejszyć ryzyko wystąpienia przewlekłego bólu w przyszłości123RF/PICSEL

Ból a ćwiczenia fizyczne

Jak się okazuje, wyniki są dość spójne. Bardziej aktywne osoby lepiej radziły sobie z bólem związanym z zimną wodą i mogli trzymać rękę w lodowatej wodzie przez dłuższy czas. Natomiast ci, którzy stopniowo zaczęli wprowadzać ćwiczenia fizyczne, zaczęli podnosić swój próg bólu i wytrzymywali coraz dłużej.

Aktywność fizyczna w jednym z dwóch punktów czasowych mierzonych w odstępie 7-8 lat wiązała się z wyższą tolerancją na ból w porównaniu z siedzącym trybem życia w obu punktach czasowych.
Napisali naukowcy w opublikowanym artykule.

Badanie zostało przeprowadzone na stosunkowo dużej liczbie osób, jednak już badania na mniejszych grupach dawały podobne wyniki. Naukowcy chcą również zbadać związek między wysiłkiem fizycznym a przewlekłym bólem. Wcześniejsze badania sugerują, że aktywność fizyczna pozwala organizmowi lepiej sobie radzić również w tym przypadku.

Z perspektywy czasu, podjęcie aktywności najwcześniej jak się da, pozwoli na zmniejszenie ryzyka wystąpienia przewlekłego bólu w przyszłości. Autorzy badania chcą sprawdzić w kolejnym kroku, czy stanowi to możliwą niefarmakologiczną ścieżkę zmniejszenia lub zapobiegania chronicznemu bólowi. 

Odkrycia te sugerują, że stanie się lub pozostawanie aktywnym na poziomie wyższym niż siedzący tryb życia, lub dokonywanie pozytywnych zmian w poziomie aktywności z czasem, wiąże się z wyższą tolerancją na ból w przeciwieństwie do siedzącego trybu życia lub dokonywania negatywnych zmian.
„Słodycze z łyżeczki”. Śródziemnomorski deser z tradycjamiDOUNIA MAHIEDDINE / AFPTV / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas