Pacjenci onkologiczni będą kierowani na zajęcia z jogi? To nie żart!
Trzy różne badania zaprezentowane na konferencji naukowej amerykańskiego towarzystwa onkologicznego pokazują, że chodzenie i joga sprzyjają zdrowiu pacjentów onkologicznych i powinno się je wdrożyć po diagnozie tak szybko, jak to tylko możliwe.
Na całym świecie każdego roku odnotowuje się ponad 18 mln nowych przypadków raka i jak przekonują badacze, wszystkie te osoby powinny w miarę możliwości pozostać aktywne po diagnozie i w czasie leczenia. Nie od dziś wiadomo, że brak aktywności fizycznej zwiększa ryzyko różnych postaci choroby, więc nic dziwnego, że ruch może być też ważnym czynnikiem powrotu do zdrowia.
I chociaż lekarze niechętnie zmuszają pacjentów, zmęczonych wycieńczającym leczeniem onkologicznym, do aktywności fizycznej, kolejne badania pokazują, że może to być lepsze niż kolejna recepta. Trzy różne badania zaprezentowane na dorocznej konferencji naukowej American Society of Clinical Oncology (ASCO) pokazują, że aktywność fizyczna jest korzystna podczas leczenia nowotworów. Możemy się z nich dowiedzieć, że już chodzenie przez 30 minut dziennie lub praktykowanie jogi dwa razy w tygodniu pomaga zmniejszyć zmęczenie u pacjentów z rakiem, a także ryzyko rozprzestrzeniania się choroby, jej nawrotu lub śmierci.