Czy trzeba zastrzec PESEL? Za kilka dni przekonasz się, że warto
Oprac.: Tomasz Kromp
Od 1 czerwca 2024 instytucje finansowe będą musiały weryfikować, czy PESEL osób chcących zaciągnąć pożyczkę lub kredyt figuruje w bazie zastrzeżonych numerów. Nowe przepisy mają pomóc w zapobieganiu skutkom kradzieży tożsamości. Zastrzeżenie numeru PESEL odbywa się w bardzo prosty sposób – wystarczy skorzystać z aplikacji mObywatel. Jakie skutki może nieść za sobą skorzystanie z tej funkcji? Odpowiadamy.
Czy PESEL to dane wrażliwe?
PESEL to numer składający się z jedenastu cyfr, który umożliwia identyfikację danej osoby. W owym numerze zawiera się data urodzenia, oznaczenie płci, liczba kontrolna oraz numer porządkowy.
Zgodnie z unijną regulacją ochrony danych RODO (a konkretnie art. 9) dane wrażliwe to dane dotyczące sfery życia prywatnego. Są to między innymi:
- dane, które ujawniają pochodzenie rasowe lub etniczne;
- dane, które ujawniają przynależność do związków zawodowych;
- dane dotyczące zdrowia danej osoby;
- dane biometryczne;
- dane genetyczne;
- dane ujawniające orientację seksualną;
- dane, które ujawniają poglądy polityczne i przekonania religijne.
Czy numer PESEL należy do grupy danych wrażliwych? Okazuje się, że biorąc pod uwagę unijną regulację – nie. Nie oznacza to jednak, że numeru PESEL nie należy chronić. Jeśli wpadnie on w niepowołane ręce, to może zostać wykorzystany przez oszustów między innymi do zaciągnięcia kredytu na dane niczego nieświadomej ofiary. Osoby zastanawiające się nad tym, czy trzeba zastrzec PESEL, powinny rozważyć użycie tej opcji.
Jak zastrzec numer PESEL?
Numer PESEL można zastrzec za pomocą aplikacji mObywatel. W przypadku wersji na urządzenia mobilne należy otworzyć aplikację, zalogować się do niej i przejść do listy usług. Następnie trzeba wybrać z niej "Zastrzeż PESEL". Ostatnim krokiem jest kliknięcie przełącznika, który umożliwi zastrzeżenie numeru i ostateczne potwierdzenie wyboru.
A w jaki sposób zastrzec numer PESEL w witrynie internetowej? Należy zalogować się do swojego profilu, a potem wybrać z menu po lewej stronie zakładkę "Twoje dane". Następnie trzeba kliknąć "Rejestr zastrzeżeń PESEL". W tym miejscu znajduje się przycisk "Zastrzeż PESEL", który należy wybrać.
Zastrzeżenie PESEL – skutki
Chcąc zastrzec numer PESEL należy pamiętać o skutkach takiego działania. Z jednej strony, zabezpieczenie owego numeru może uchronić nas przed działaniami oszustów. Jednak z drugiej trzeba być świadomym, że z zastrzeżonym numerem PESEL nie będziemy mogli wziąć pożyczki w banku, otworzyć konta bankowego, zrobić duplikatu karty SIM, podpisać umowy leasingowej, a nawet kupić sprzętu na raty.
Na szczęście, w takiej sytuacji w prosty sposób można zmienić ustawienie w aplikacji mObywatel. Istnieje również możliwość czasowego wyłączenia zastrzeżenia PESEL, po którego upływie numer automatycznie jest zabezpieczany ponownie.
Warto również przeczytać informacje podane na stronie rządowej. Wynika z nich, że zastrzeżenie numeru PESEL nie zablokuje "możliwości rejestracji do lekarza, realizacji recepty czy załatwienia sprawy urzędowej".
Polecamy na Antyweb: Google będzie dokładniej śledził nasze urządzenia. Usługa rusza już za 3 dni