DARPA ogłasza konkurs na algorytm, który wykryje próbę fałszowania rzeczywistości

Amerykańska Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności chce mieć do dyspozycji inteligentny system, który wykryje najbardziej zmyślne próby zafałszowania rzeczywistości.

DARPA ogłasza konkurs na algorytm, który wykryje próbę fałszowania rzeczywistości
DARPA ogłasza konkurs na algorytm, który wykryje próbę fałszowania rzeczywistościGeekweek - import

Przyszło nam żyć w czasach, w których coraz ciężej jest nam odróżnić fikcję od rzeczywistości. To wszystko zasługa najnowocześniejszej elektroniki i zaawansowanych aplikacji. Każdego dnia przeglądając niebotyczne zasoby globalnej sieci możemy natknąć się na materiały wideo, które wyglądają na prawdziwe, a w rzeczywistości mogą być sfałszowane.

Mocarstwa wykorzystują najnowsze zdobycze techniki do szerzenia propagandy, walki o nasze umysły i uwięzienie nas w swojej fikcyjnej rzeczywistości. O tym, jak potężną bronią technologiczną dysponują teraz np. tajne ugrupowania czy rządy krajów, mogliśmy przekonać się niedawno przy okazji sfałszowanych filmów z Barackiem Obamą i Donaldem Trumpem w roli głównej.

Tymczasem Amerykańska Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (DARPA) właśnie ogłosiła nowy konkurs na przygotowanie oprogramowania, wspomaganego sztuczną inteligencją, które nie tylko będzie w stanie stworzyć takie zmanipulowane filmy, ale również wykryć wszelakie próby podobnych fałszerstw.

Pentagon obawia się, że w końcu dojdzie do momentu, gdy przestępcy przygotują film z np. prezydentem USA grożącym przywódcy jakiegoś atomowego kraju. Taka akcja może doprowadzić może ostatecznie do poważnego kryzysu jądrowego, a nawet wywołania wojny.

DARPA zamierza więc przy pomocy takiego oprogramowania skanować materiały wideo w Internecie w poszukiwaniu fałszerstw i zawczasu neutralizować nadchodzące zagrożenie. I nie powinniśmy się temu dziwić, w końcu wielu uważa, że III wojna światowa trwa już od dawna w przestrzeni globalnej sieci.

Źródło: GeekWeek.pl// Fot. YouTube

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas