Dawid Podsiadło zachęca do inwestycji? Uwaga na nowy przekręt
Dawid Podsiadło zachęcający do zainwestowania środków, gdzie można szybko się wzbogacić. Być może natknęliście się na taką reklamę na Facebooku. W rzeczywistości jest to bardzo groźny przekręt. Oszuści wykorzystali wizerunek znanego artysty i chcą w ten sposób okraść ofiary z pieniędzy.
O nowym zagrożeniu raportuje Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego. Tym razem oszuści wykorzystali wizerunek znanego artysty oraz narzędzia oparte na sztucznej inteligencji, co pozwoliło im na stworzenie zmanipulowanego nagrania.
Zachęta do inwestycji. To nie jest prawdziwy Dawid Podsiadło
Tym razem oszuści wykorzystali wizerunek Dawida Podsiadło i nagranie, gdzie można usłyszeć jego głos. W rzeczywistości znany autor nie ma z tym nic wspólnego. Nagranie krąży po Facebooku i zachęca do inwestycji, gdzie krętacze obiecują szybki zysk.
Ofiara jest następnie przekierowywana na specjalną stronę, gdzie ma pozostawić własne dane kontaktowe. Cyberprzestępcy wykorzystają je następnie do skontaktowania się i tutaj zaczną się problemy.
Oszuści będą zachęcać do inwestycji, gdzie w bardzo szybki sposób można pomnożyć pieniądze. W rzeczywistości ofiary zostaną okradzione ze zgromadzonych środków i próba ich odzyskania może być niemożliwa. Jeśli natknęliście się na Facebooku na taką reklamę, to powinniście ją zignorować lub ewentualnie zgłosić w serwisie jako naruszenie.
Przed oszustami można się chronić
Podobnych prób oszustów w przeszłości było już całe mnóstwo. Wraz z rozwojem technologii oraz coraz większą dostępnością narzędzi opartych na sztucznej inteligencji cyberprzestępcy otrzymują lepsze techniki, które pozwalają im na tworzenie bardzo realistycznych deepfake'ów, gdzie wykorzystują wizerunki znanych ludzi. Kilka miesięcy temu wspominaliśmy wam o podobnym przekręcie, gdzie podszywano się pod prezydenta Andrzeja Dudę i wtedy nagranie oszustów krążyło po YouTubie, a do jego rozpowszechniania zdecydowano się wykorzystać dostępne w platformie narzędzia reklamowe.
Przestępcy chcą w ten sposób wzbudzić zaufanie wśród ofiar i następnie podejmują się próby okradzenia ich z pieniędzy. Pamiętajcie, że nikt nie pozwoli wam w szybki sposób pomnożyć pieniędzy. Jeśli natkniecie się w sieci na podobne zachęty, to możecie być w niemal 100 proc. pewni, że jest to przekręt. Warto również edukować znajomych i bliskich, gdyż oni również mogą paść ofiarami cyberprzestępców.
Polecamy na Antyweb: Microsoft wyciąga wtyczkę. Ta wersja Windows 11 bez dalszego wsparcia