Dlaczego diody na routerze Wi-Fi mrugają? Znaczenie lampek na urządzeniu

Migające diody na routerze Wi-Fi nie są czymś nowym. Przeważnie po prostu nie zwracamy na nie uwagi. Mimo wszystko dobrze jest od czasu do czasu na nie spojrzeć. W końcu to dzięki nim możemy zweryfikować stan działania naszej sieci. Diody na routerze mogą być włączone, wyłączone, mogą mrugać lub zmieniać kolor. Upewnijmy się, co oznaczają lampki stanu na urządzeniu. Dowiedzmy się również, dlaczego diody na routerze Wi-Fi mrugają.

Migające diody na routerze Wi-Fi mogą być różne. Wszystko przez to, że nie istnieje jeden standard ustawienia lampek LED w routerze. Każdy producent ustala własne kryteria związane z miganiem oraz kolorem świateł. Mimo wszystko niezależnie od rodzaju routera jesteśmy w stanie szybko zrozumieć, która lampka sygnalizuje jaką informację. Sprawdźmy, co oznaczają lampki LED na routerze oraz dlaczego diody mrugają.

Lampki na routerze kiedyś i dziś

Wskaźniki przedstawiane na naszych routerach z biegiem lat przeszły pewne zmiany. Przeważnie ilość światełek LED wynosiła w okolicach 5-8 lampek. Włączone lub mrugające lampki przekazują nam konkretne, rzeczowe informacje. Pierwsze routery posiadała wskaźniki odpowiadające za zasilanie, podpięcie do Ethernetu, funkcjonowanie Wi-Fi oraz podpięcie ADSL. Z biegiem lat wskaźniki uległy pewnym zmianom.

Reklama

Obecnie routery zmieniły podział diod, nie zmieniając jednak ich ilości. Jakim sposobem? Część z nich została usunięta, dodając w zamian coś nowego. Współcześnie porty LAN posiadają jedną wspólną lampkę. Istnieje również dioda oznaczająca WPS oraz dwie diody na oznaczenie sieci Wi-Fi. Wszystko dlatego, że obecnie sieć bezprzewodowa może być nadawana na dwóch różnych pasmach - 2.4 GHz oraz 5 GHz.

Co oznaczają diody na routerze?

Dość istotne jest zapoznanie się ze stanem lampek LED widocznych na routerze. Dzięki nim możemy upewnić się, że wszystko działa tak, jak powinno. Przeważnie zielone stałe lampki oznaczają, że wszystko działa prawidłowo. Czerwona lub pomarańczowa lampka może oznaczać natomiast błąd, lub usterkę. Widząc czerwoną lampkę w konkretnym miejscu na routerze, szybko możemy dowiedzieć się, gdzie jest źródło naszego problemu.

Migające diody na routerze oznaczają ruch sieci lokalnej oraz ruch pasma Wi-Fi. Dzięki temu jesteśmy w stanie upewnić się, że sprzęt jest prawidłowo podłączony. Jeśli router miga, oznacza, że wszystko działa. W sytuacji, w której dioda świeci ciągle, oznaczać może brak podłączonego urządzenia.

Które diody na routerze powinny mrugać?

Routery miewają różne ułożenie lampek, w zależności od wizji producenta. Część z nich natomiast jest niezmienna. Dlatego też dobrze będzie upewnić się, która lampka powinna świecić stałym światłem, a która natomiast mrugać.

  • Moc/Power - gdy router funkcjonuje prawidłowo, lampka świeci ciągle na zielono.
  • LAN - świeci na zielono w sytuacji podłączenia urządzenia po kablu sieciowym. W niektórych modelach lampka może mrugać. Głównie oznacza moment, w którym są przesyłane dane do urządzenia.
  • Wi-Fi - włączona lampka oznacza, że sieć bezprzewodowa działa. Mrugająca dioda oznacza przesyłanie danych. Oznaczenia mogą się różnić. Zależy wszystko od tego, z jakiego pasma obecnie korzystamy.
  • Internet - ciągle świecąca się dioda oznacza poprawne połączenie z Siecią. Miganie tej lampki może oznaczać przesyłanie danych na paśmie sieć-router. Sytuacja taka może się zdarzyć przy aktualizacji oprogramowania w routerze. Lampka w kolorze czerwonym oznacza zwykle usterkę lub awarię połączenia.
  • WPS - poprawne połączenie przedstawione jest za pomocą stałego zielonego światła. Jeśli dioda WPS mruga, to oznacza, że przesyła hasło dostępu na sparowane urządzenie. Dzięki dostępu do hasła, można ukończyć konfigurację urządzenia.

***

Czytaj także:

Jesteś młody i nie korzystasz z Google? Google to wie i to zmieni

Jak odświeżyć smartfon z Androidem, żeby był jak nowy?

Przelej mi pieniądze, szybko, bo... Czyli jak nie dać się złapać SMS-owym oszustom

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: router | Wi-Fi | sieć | Internet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama