Reklama

Dlaczego nie ma programów w telewizji? Nowy system DVB-T2/HEVC w sześciu regionach

Od marca do czerwca 2022 trwają zmiany w systemie nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Nowa technologia DVB-T2 jest wprowadzana w czterech etapach. Kolejny został wprowadzony w poniedziałek, 23 maja. To dlatego wielu widzów może mieć czarny ekran zamiast ulubionego programu w telewizji. Czy trzeba wymienić telewizor, kupić nowy tuner albo wymienić antenę?

Dlaczego są zmiany w naziemnej telewizji cyfrowej?

Od 2010 roku standardem w Polsce jest DVB-T. Obraz ma kodowanie MPEG-4, a dźwięk jest nadawany w systemie Dolby Digital Plus (E-AC3). Większość programów nadawanych w tym systemie jest w standardowej rozdzielczości (SD). Programy nadawane są z pięciu multipleksów (1, 2, 3, 4 i 8).

Reklama

  • Multipleks 1 obejmuje programy: TTV, Polo TV, Eska TV, ATM Rozrywka, TV Trwam, TVP ABC, Fokus TV, Stopklatka TV.

  • Multipleks 2 jest z programami: Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6.

  • Multipleks 3 nadaje stacje: TVP 1 HD, TVP 2 HD, TVP Info HD, TVP3 (Regionalna), TVP Historia, TVP Sport HD.

  • Multipleks 4 obejmuje płatną ofertę kanałów. Za darmo dostępny jest program Wydarzenia 24.

  • Multipleks 8 to programy TVP Kultura HD, TVP Rozrywka, Metro, Zoom TV, Nowa TV, Telewizja WP.

Od marca 2022 roku trwa jednak duża zmiana w naziemnej telewizji cyfrowej, która przechodzi na standard DVB-T2. Jest ona wymuszona przez technologię telefonii komórkowej 5G, która zawęża liczbę kanałów do wykorzystania przez telewizję naziemną.

Główną zmianą w DVB-T2 jest standard obrazu HEVC. Dzięki temu na jednym multipleksie po zmianie można "upakować" więcej programów. Mogą one też być lepszej jakości (rozdzielczość HD lub 4K), jeśli zdecydują się na to nadawcy albo przesyłać dodatkowe usługi wykorzystując tzw. telewizję hybrydową Hbb TV

Przejściem na system DVB-T2 są obecnie objęte trzy ogólnopolskie multipleksy (1, 2 i 4) nadające w paśmie UHF. Multipleks 3, który także miał zmienić system nadawania, na razie nie przechodzi na DVB-T2. Ta zmiana została opóźniona.  

Na razie nie wiadomo też, kiedy do standardu DVB-T2 zostanie dostosowany multipleks 8 nadający dziś w paśmie VHF.

DVB-T2. Kiedy zmiana w twoim województwie?

Zmiana nadawania naziemnej telewizji cyfrowej odbywa się w czterech etapach, w drugim kwartale 2022 roku.

Za nami już zmiany w woj. lubuskim i dolnośląskim (od 28 marca 2022), zachodniopomorskim, pomorskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim (od 25 kwietnia 2022).

W poniedziałek, 23 maja 2022, nastąpi zmiana w sześciu regionach. Przejściem na DVB-T2 zostaną objęte województwa: łódzkie, opolskie, świętokrzyskie, śląskie, małopolskie i podkarpackie. 

Etap 4 obejmie województwo warmińsko-mazurskie, mazowieckie, podlaskie i lubelskie (od 27 czerwca 2022).

Jak po zmianach odbierać DVB-T2 HEVC?

Aby odebrać naziemną telewizję cyfrową DVB-T2 HEVC, potrzebny jest telewizor albo dekoder obsługujący ten standard.

Już teraz można sprawdzić, czy nasz odbiornik jest dostosowany do DVB-T2. Przed świętami w naziemnej telewizji cyfrowej został dodany nowy kanał oznaczony "Sprawdzam TV". To animowana plansza z komunikatem czytanym przez lektora.

Jeśli prawidłowo odbierany jest obraz i dźwięk, to jest niemal pewne, że nie trzeba wymieniać ani telewizora, ani tunera.

Taka zmiana będzie konieczna, jeśli odbiornik (telewizor lub tuner) nie wyszuka programu "Sprawdzam TV" albo nie będzie prawidłowo wyświetlany dźwięk lub obraz.

Jaką antenę wybrać do DVB-T2?

Sygnał DVB-T2 HEVC będzie nadawany w paśmie UHF. Tym samym, co DVB-T. Nie trzeba będzie więc zmieniać anteny do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.

Czytaj także: 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: DVB-T | DVB-T2 | naziemna telewizja cyfrowa

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama